1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Bekir Bozdağ: “AK Parti Milletvekilleri İfade Vereceklerdir”
Bekir Bozdağ: “AK Parti Milletvekilleri İfade Vereceklerdir”

Bekir Bozdağ: “AK Parti Milletvekilleri İfade Vereceklerdir”

Adalet Bakanı Bozdağ, “AK Parti milletvekilleri kendiliklerinden gidip, çağrı üzerine gidip ifadelerini vereceklerdir. Dilerim ki CHP, MHP ve HDP'nin milletvekilleri de yasaya uygun hareket ederler.” dedi.

18 Haziran 2016 Cumartesi 10:29A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün akşam Hâkimevi'nde yüksek yargı muhabirleriyle bir araya geldiği iftarın ardından, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak soruları yanıtladı.

TBMM tarafından gönderilen 139 milletvekili hakkındaki 682 dosyayla ilgili, bakanlıktaki işlemlerin sürdüğünü ifade eden Bozdağ, “Geri gönderilmek üzere üzerlerinde çalışılıyor. Hazırlıkları bitti. Önümüzdeki hafta içerisinde onlar tamamen gönderilecek. Çünkü kanun gereği de biz onları 15 gün içerisinde göndermek zorundayız. Şu anda hangi dosya nereye gidecek, onların yazıları yazılıyor. Hazırlıkları devam ediyor. Onlar da bitti bu hafta itibariyle. Önümüzdeki hafta onların hepsi mahal cumhuriyet savcılıklarına intikal ettirilecektir.” ifadelerini kullandı.

“Herkesin Hukukun Doğru İşlemesine Yardımcı Olması Lâzım”

Milletvekillerinin, yargılama süreçlerine yardımcı olmaları gerektiğine vurgu yapan Bekir Bozdağ, şunları söyledi:

“Hepimiz yaptığımız işin hesabını millete veriyoruz ama yargıya düşen bir konu olunca yargıya da mutlaka gidip orada sorulan sorulara cevap vermemiz daha doğru olandır. AK Parti milletvekilleri kendiliklerinden gidip, çağrı üzerine gidip ifadelerini vereceklerdir. Başka herhangi bir arayışları olmayacaktır. Dilerim ki CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin sayın milletvekilleri de bu konuda yasaların emri ne ise ona uygun hareket ederler. Ama ‘Biz gitmeyiz, bizi zorla götürsünler, şöyle bir fotoğraf verelim kameralara, evden zorla alırken veya parlamentodan zorla alırken veya başka bir yerden zorla alınırken, bir gürültü, patırtı çıksın, kavga çıksın, böyle bir görüntü, fotoğraf verelim.’ diye bir düşünce varsa, bu fevkalade yanlış olur. Herkesin hukuka saygılı olması ve hukukun doğru işlemesine yardımcı olması gerekir. Dileğimiz herkesin bu yönde soruşturma yapan makamlara yardımcı olmasıdır.”.

AA

HABERE YORUM KAT