1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bedelli Askerliğin Şartları Belli Oldu
Bedelli Askerliğin Şartları Belli Oldu

Bedelli Askerliğin Şartları Belli Oldu

Bedelli askerlikte TSK'nın görüşlerinin dikkate alındığı ve yararlanma sayısını düşürmek için yaşın yükseltildiği belirtildi.

03 Kasım 2011 Perşembe 09:46A+A-

Yaklaşık 100 bin kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik uygulamasına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bünyesinde hazırlanan çalışmalarda son aşamaya gelindiği öğrenilirken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hassasiyetlerinin de dikkate alındığı belirtildi. Bu çerçevede, bedelliden ararlanacak yükümlülerin sayısının fazla olmaması için yaş sınırının yüksek tutulacağı öğrenildi.

Milliyet'in haberine göre, TSK'nın emekli Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ döneminden bu yana "terörle mücadele ve asker ihtiyacını karşılamadığı" gerekçesiyle sıcak bakmadığı bedelli askerliğin yeni dönemde hayata geçmesi bekleniyor.

Kırmızı çizgileri belirtti

Profesyonelleşmeye yönelik hızlı atılan adımlarla TSK'nın asker ihtiyacını karşılama oranının giderek yükselmesi nedeniyle bu çekincenin ortadan kalkmasının mümkün olduğu, "terörle mücadele"ye ilişkin hassasiyetin Org. Özel döneminde temel çekince olacağı belirtiliyor.

Orgeneral Özel, geçtiğimiz hafta NTV'ye konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bedelli askerliğe karar verilirken; halkımızın hassasiyetleri, anayasada belirtildiği şekilde vatan hizmetinin herkes için hak ve ödev olduğu, fakir-zengin ayrımcılığına gidilmemesinin çok önemli hususlar olduğunu düşünüyorum" ifadeleriyle kırmızı çizgilerini belirtmişti. Bu ifadelerle seçim öncesinde CHP'nin bedelli askerliğe ilişkin verdiği "parası olmayan bedel ödemesin" teklifinin TSK tarafından daha sıcak karşılandığı iddia edildi. Elde edilecek gelirin hayatını kaybeden asker ve gazi ailelerine aktarılması da gündeme geldi.

Yararlanacak yükümlü sayısının olabildiğince az olması için, başvuracak vatandaşların yaş aralığının yüksek tutulması değerlendiriliyor. Bu kapsamda, uygulama tarihinde 29 ya da 30 yaşını doldurmuş olanların uygulamadan yararlanmasına yönelik genel bir eğilim oluştuğu, bu yaş aralığının daha aşağıya çekilmesinin öngörülmediği belirtiliyor.

35-40 yaş

Ankara kulislerine sızan bilgilere göre, içinde askerlerin de bulunduğu bir komisyon bedelli askerlik düzenlemesi konusunda çalışıyor. Edinilen bilgilere göre asker ve sivil yetkililerin yer aldığı komisyon, bedelli askerlik düzenlemesini iki ayrı yaş grubuna göre hazırlıyor. Buna göre ilk grup 35-40 yaş aralığında olanları kapsayacak. Bu gruba giren yükümlülerin belirlenecek bedeli ödemeleri ve 21 gün askerlik yapmaları öngörülüyor. Yine bu grupta olup, yani yaşı uygun olup, maddi durumu belirlenen bedeli ödemeye imkan vermeyenler için de bir formül üzerinde çalışılıyor. Buna göre sözkonusu yükümlüler de 21 gün askerlik yapacak ve ödemeleri gereken miktarı ise devlet kurumlarında çalışarak, taksitle ödeyecekler. 

İkinci grup ise 40 yaş üzeri. Bu gruba giren yükümlüler için ise ödenecek bedel miktarının daha yüksek olması düşünülüyor. Fakat bu yaş grubundakiler 21 günlük askerlik eğitiminden muaf tutulacaklar. Ayrıca ödeme güçlerine göre taksitlendirme de yapılabilecek. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum