1. HABERLER

  2. HABER

  3. "BÇG Genelkurmay'ın Talimatıyla Kuruldu!"
BÇG Genelkurmayın Talimatıyla Kuruldu!

"BÇG Genelkurmay'ın Talimatıyla Kuruldu!"

28 Şubat'ın önemli isimlerinden, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya, BÇG'nin kuruluş hikayesini anlatmış.

24 Nisan 2012 Salı 12:09A+A-

28 Şubat'ın simge isimlerinden ve 2000 yılında hayatını kaybeden Oramiral Güven Erkaya, Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) kuruluş hikayesini anlattığı ortaya çıktı.

Bugüne kadar BÇG’nin kurucusu olarak bilinen Erkaya, Hulki Cevizoğlu’nun “Generalin 28 Şubat İtirafı Postmodern Darbe” adlı kitabında, BÇG’nin kurucusunun dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı olduğunu anlatıyor.

Erkaya kitapta, “BÇG, Genelkurmay Başkanımızın kendi direktifleriyle Genelkurmay içinde kurulmuş bir gruptur. Ben onun ne mimarıyım ne de kurucusuyum ne de onun başkanıyım” diyor.

Genelkurmay'ın Direktifleriyle Kuruldu

Erkaya: BÇG, Genelkurmay Başkanımızın direktifleriyle Genelkurmay içinde kurulmuş olan bir gruptur.

Cevizoğlu: Merkezi Deniz K.K’da diye yazılıyordu ve başkanı da sizsiniz diye tahmin ediliyordu?

Erkaya: Benim olduğum, mimarı ben olduğum söyleniyor, başkanı da ben olduğum söyleniyor. Bunu burada düzeltiyorum, ben onun ne mimarıyım, ne kurucusuyum, ne de onun başkanıyım.

BÇG’nin Başında Bir General Var

Erkaya: Batı Çalışma Grubu, Genelkurmay Başkanı’nın direktifiyle Genelkurmay Başkanlığı içinde kurulmuş olan gruptur, ancak ast komutanlıklar, Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri komutanlıklarının burada temsilcileri vardır, birer kişi temsilcileri vardır.

Her Kuvvetten Eşit Görevli Var

Cevizoğlu: Kaç kişi?

Erkaya: 10 kişiyi geçmez yani.

Cevizoğlu: Belli bir rütbe şansı var mıdır, generallerden mi oluşur?

Erkaya: Hayır, subaylardan, proje subaylarından oluşur, başında yalnız bir general var, yani BÇG’nin başında bir general var.

Cevizoğlu: Orgeneral olması şart mı, yoksa çalışma Grubu’nun özelliğine göre mi?

Erkaya: Önemine göre, albay da verebilirsiniz, general de verebilirsiniz, elinizde bulunan imkana bağlıdır, bir de konuya verdiğiniz öneme bağlıdır. Ben DKK iken eğitim konusunda eğitimde belirli bazı iyileştirmeler yapmak için bir..”

Ömrünü 1. Başkan Belirler

Cevizoğlu: BÇG’nin de galiba arkası açık, süresi açık?

Erkaya: Açık bir şekilde kuruldu. Ona Genelkurmay Başkanımız kendisi karar verecek. Yani BÇG’nin verilen görevi tamamladığı kanaatine varırsa BÇG’nin görevi zaten bitecek.

Özden Örnek EÇG’nin Başındaydı

Cevizoğlu: Ama birden fazla çalışma grubu olabilir, hem eğitim çalışma grubu, hem taktik çalışma grubu olabilir.

Erkaya: Olmaz olur mu? Mesela benim kurduğum Eğitim Çalışma Grubu vardı. (...) Onun başında bir koramiral vardı mesela. Bugünkü Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Özden Örnek amiralimiz onun başındaydı...

Cevizoğlu: BÇG ilk ne zaman kuruldu, kamuoyuna açıkladığı tarihte mi? Çünkü daha önce kurulmuş ve o tarihte açıklanma gereği duyulmuş olabilir...

Erkaya: 28 Şubat kararlarından sonra kuruldu. (...) İç tehdit olduğunun kararını verdi. Şimdi böyle bir Milli Güvenlik Kurulu, Türkiye’nin güvenliğinden sorumlu olana ve bununla ilgili kararların oluşturulmasında en büyük ve anayasal bir kurum olan bu Kurulun verdiği bu kararı Genelkurmay Başkanı da, böyle olduğuna göre kendi de kendi içinde bununla ilgili şeyleri kendi imkanlarıyla takip etmek için 28 Şubat’tan sonra bu kurulu kurdu.

Kaynak: Star Gazetesi

 

HABERE YORUM KAT