1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Başörtülü depremzede öğrencinin özel okula kaydedilmemesine protesto
Başörtülü depremzede öğrencinin özel okula kaydedilmemesine protesto

Başörtülü depremzede öğrencinin özel okula kaydedilmemesine protesto

​​​​​​​Hatay'dan Eskişehir'e gelen depremzede öğrencinin başörtülü olduğu gerekçesiyle özel okula kaydının yapılmaması Eğitim-Bir-Sen tarafından protesto edildi.

17 Mart 2023 Cuma 18:32A+A-

Hatay'dan Eskişehir'e gelen depremzede öğrencinin başörtülü olduğu gerekçesiyle özel okula kaydının yapılmamasına yönelik İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Hatay'da 9. sınıfa giden lise öğrencisi T.İ, depremin ardından ailesiyle Eskişehir'e geldi. Kaldıkları evin yakınındaki özel okula ailesiyle kayıt için giden öğrencinin bu talebinin, başörtülü olduğu gerekçesiyle geri çevrildi. Ailenin başvurusu üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğünce konuya ilişkin idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) üyeleri adına açıklama yapan Eskişehir 1 No'lu Şube Başkanı İbrahim Akar, okul yöneticilerinden kamuoyunu aydınlatıcı açıklama beklediklerini belirtti. Akar, "Evrensel insan haklarını ve eğitim hakkını çiğneyen, Anayasamızda yer alan 'eğitim ve öğretim hakkı'na açıkça karşı gelen şüpheliler hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna başvuruda bulunduk." dedi.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum