1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. ’Başkanlık’ Konulu Bir Konferans ve, İyi Planlanmamış Bir Tasarı..
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

’Başkanlık’ Konulu Bir Konferans ve, İyi Planlanmamış Bir Tasarı..

23 Kasım 2016 Çarşamba 13:02A+A-

20 Kasım akşamı, İst.-Başakşehir’de MES (Muhammed Emin Saraç) Kültür Merkezi’nde bir konferans vardı, ’Milletin Cumhuriyeti için Başkanlık’ konulu.. Konferansı veren, ’Meclis-Anayasa Komisyonu Başkanı’  Mustafa Şentop idi. İki saate yakın bir süre, dolu dolu geçti..

Şentop Hoca’nın yaptığı bir benzetme ilginçti... Özetle diyordu ki:

’Sürücü kurslarının özel otomobilleri vardır, bilirsiniz.

Şoför adayı arabayı sürüyor gibidir, ama, asıl kontrol, yanı başındaki öğretmendedir. Aday bir yanlış yaptığında, asıl öğretmen devreye girer; çünkü motor kontrol kısımları, paralel mekanizmalarla, öğretmenin kontrolündedir.

Bizdeki yönetim de, hep böyle olmuştur. Güya, millet iradesi hâkimdir, ama, asıl sürücü durumundaki, bürokratik oligarşi ve siyasetçi üzerinde vesayet sahibi güç odaklarıdır.

Şimdi, biz o vesayet sahibi  konumundakini oradan attık. Ama, oraya bir başkası tekrar gelmesin, diyoruz. Bunun için de, motor aksamındaki o paralel düzenlemeyi de söküp atmamız gerekiyor. Yoksa, oraya birileri yine gelmek isteyecektir. Biz, aracın bütün yönetimini, milletin verdiği ehliyetle hareket eden sürücüye vermek istiyoruz.’  

*

Bu vesileyle, tekrar edelim. Tayyib Erdoğan, zâten Başkanlık sistemlerindeki ’Başkan’lar gibi hareket ediyor. Ne de olsa, mevcud Anayasa’ya göre, gayr-i mes’ul, sorumsuz. Ama, o, ülkenin mevcud anayasayla yönetilemiyeceğini görüyor ve millet tarafından doğrudan doğruya seçilen bir C.Başkanı’nın, kendisini seçen halka hesab vermesini istiyor. Halk beğenmezse, tekrar seçmez; mes’ele de biter.

*

MHP- AK PARTİ İŞBİRLİĞİNDEN RAHATSIZ OLANLAR..

Generallerin süngüucuyla, zorla kabul ettirdikleri 1982 Anayasası’nda yeni bir düzenleme yapılmaya çalışılırken, bazı sosyo-politik çevreler, o anayasadaki bazı maddelerin de değiştirilmesini istiyorlar. Ama, MHP’nin desteğiyle anayasada yapılacak birkaç değişiklikten  ne ve nasıl beklenir?

Halbuki, muhalefet partileri, anayasada yapılan ve kendilerinin önce kabul ettikleri ve 60 maddelik değişikliğe bile sahib çıkamadılar.

Özellikle kürd etnisitesine mensub bazıları da, Tayyib Erdoğan’ın kendilerine artık kulak tıkadığından yakınıyorlar. Ama, bunu yaparken, Erdoğan’ın, nice konularda önce yapılması hayal bile edilemiyen doğru düzenlemeler yaptığını ve amma, HDP’nin sadece bir bölgeyi düşünerek ve PKK’dan verilen emirlerle netice almaya çalıştığını görmezden geliyorlar.

Halbuki, HDP, PKK güdümlü olmamayı başarabilseydi, ’7 Haziran 2015 Seçimleri’ sonunda elde ettiği 80 m.vekiliyle Meclis’de bayağı etkili olabilir ve o zaman AK Parti’yle işbirliği yapıp, 340’ı bulan bir meclis ekseriyetiyle, anayasada bir çok değişiklikleri yapabilirdi.

Şimdi, AK Parti’nin MHP ile işbirliği yaparak anayasada değişiklikler yapmaya çalışmasına karşı çıkanlar, önce kendi basiretsizliklerinin hesabını yapmalılar..

*

BU YARA DAHA FAZLA MİKROP KAPMADAN..

Kamuoyunda ’Cinsel istismar’ diye anılan konuyla ilgili olarak hazırlanan bir kanun tasarısının bizzat AK Parti içinde bile yeterince oluşturulmadan Meclis’e sevkedildiği anlaşılıyor. Burada asıl sorumlu olan, Adalet Bakanlığı’dır.

*

12-13 yaşlarından itibaren, yani, ’kanunî rüşd yaşı’na ulaşmadan yapılan evlilikler, bu ülkenin temel FACİA problemlerinden birisidir, hele de köylerde..

Hattâ, özellikle küçük yerleşim birimlerinde, ’tecavüz’ vak’aları bile, örfte, ya tarafların öldürülmesi, ya da evlendirilmeleri gibi yöntemlerle hallediliyor.

Bu yöntemle, binlerce fiilî evlilikler yapılmış, çoluk-çocuğa karışılmış.. Şimdi bu sosyal yara, daha fazla mikrop kapmasına yol açmadan, kanunî bir kılıfa kavuşturulmak isteniyor.

Tasarı mentine bakıldığında, fazla bir şey görülmeyebiliyor. Ama, en mâsum kanun maddelerinin bile, Emniyet ve Yargı mekanizmalarında ne hale getirilebildiği bilinmiyor değil..

Neyse ki, Cumhurbaşkanı devreye girdi de, konu komisyona havale edildi. Yani, mevcud şekliyle çıkamıyacak demektir.

YAZIYA YORUM KAT