1. YAZARLAR

  2. İbrahim Sediyani

  3. Balkan Teşekkürü
İbrahim Sediyani

İbrahim Sediyani

Yazarın Tüm Yazıları >

Balkan Teşekkürü

15 Haziran 2011 Çarşamba 00:00A+A-

 “Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazım.”

Aliya İzzetbegoviç

 

Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda, 15 – 19 Kasım 2010 günleri arasında gerçekleştirdiğimiz ve üç ülkeyi, Slovenya, Arnavutluk ve Makedonya’yı kapsayan 4 günlük Balkan gezimiz ve geziden sonra, 11 Aralık 2010 – 7 Haziran 2011 tarihleri arasında kaleme aldığımız ve 21 bölüm süren “Balkanlar’ın En Kilitli Kapısından İçeri” adlı seyahâtnamemize kamuoyunun ve gönüldaşlarımızın gösterdiği yakın ilgi, beni bu teşekkür yazısını yazmak zorunda bıraktı.

Balkan izlenimlerini kaleme almaya başladığımda, bu dizinin hatırı sayılır bir ilgiyle karşılanmasını temenni ediyordum elbette ki, ancak itiraf etmeliyim ki, bu kadar büyük bir ilgi göreceğini tahmin etmemiştim.

Herkese çok ama çok teşekkür ediyorum.

7 ay gibi uzun bir süre boyunca bana tahammül ettiniz, sabrettiniz. Ezik ve mahcubum. Ne söyleyeceğimi, nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum.

Uzun ve yorucu bir Seyahâtname oldu ancak Allâh’a şükürler olsun ki bütün bunlara değdi; geziyi de sağ salim nihayete erdirdik.

2010 Kurban Bayramı’nda gerçekleştirdiğimiz 4 günlük Balkan gezimizi üç ayrı ülkeden üç ayrı kuruluş organize etti.

Bu vesileyle;

Merkezi Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein – Westfalen) eyaletinin Kolonya (Köln) şehrinde bulunan Weltweiter Einsatz für Arme (WEFA)’ya, derneğin başkanı sevgili Hakan Musab Aydın ağabeyime ve dünya yakışıklısı oğlu Yusuf Aydın’a...

Merkezi Arnavutluk’un başkenti Tiran (Tirana)’da bulunan Alternativa e së Ardhmes (ALSAR)’e, derneğin başkanı Mehdi Gurra ve diğer üyeleri Saimir Rusheku, Genc Aga, Fatmir Isufi ve Xheladin Hajrullah kardeşlerime...

Merkezi İstanbul’da bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsanî Yardım Vakfı’na...

Aralık 2010 – Haziran 2001 tarihleri arası kaleme aldığımız 21 bölümlük “Balkanlar’ın En Kilitli Kapısından İçeri” adlı seyahâtnamemizi üç ayrı ülkeden sekiz ayrı yayın organı yayınladı.

Bu vesileyle;

İstanbul şehrimizden yayın yapan Haksöz (www.haksoz.net)’e...

İstanbul şehrimizden yayın yapan Radyo Vakit (www.radyovakit.com)’e...

Ankara şehrimizden yayın yapan Vahdet Haber (www.vahdethaber.com)’e...

Elâzığ (Mezire) şehrimizden yayın yapan Ajans 23 (www.ajans23.org)’e...

Siirt (Sêhrd) şehrimizden yayın yapan Siirt’ten Öte (www.siirttenote.com)’ye...

Hakkari (Çolamerg) şehrimizden yayın yapan Ufkumuz (www.ufkumuz.com)’a...

Arnavutluk’un başkenti Tiran (Tirana)’dan yayın yapan Müslüman Arnavutluk (www.muslumanarnavutluk.net)’a...

Yunanistan’ın Xánthi (İskeçe) şehrinden yayın yapan Batı Trakya Haber (www.batitrakyahaber.net)’e...

 “Balkanlar’ın En Kilitli Kapısından İçeri” adlı seyahâtnamemiz hakkında bir aylık dergide makale kaleme alındı.

Bu vesileyle;

Makedonya’nın başkenti Üsküp (Skopye)’ten yayın yapan Alb Drejtësia’ya ve sevgili avukat Gürkan Biçen kardeşime...

İki ayrı günlük gazetenin yazarları kaleme aldıkları köşe yazılarında seyahâtnamemizden bahsettiler.

Bu vesileyle;

İstanbul’dan yayın yapan Posta Gazetesi’nden Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Kurucu Başkanı ve Türkiye Millî Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı sevgili Yavuz Kocaömer ağabeyime...

İstanbul’dan yayın yapan Taraf Gazetesi’nden sevgili edebiyâtçı Cihan Aktaş ablama...

Seyahâtnamemiz bir televizyon kanalında canlı yayın programında anlatılıp tartışıldı ve canlı telefon bağlantılarıyla izleyicilerin de seyahâtnamemiz hakkındaki duygu ve düşünceleri alındı.

Bu vesileyle;

Almanya’nın Hessen eyaletinin Darmstadt iline bağlı Groß – Gerau ilçesinin Mörfelden – Walldorf kasabasından yayın yapan TR 1’den “Politika Masası” ve “25. Saat” programlarının yapımcısı ve sunucusu, benim de eski yazıişleri müdürüm olan sevgili Zeki Şahin ağabeyime...

Seyahâtnamemiz iki ayrı ülkeden iki radyo kanalında anlatılıp tartışıldı veya dinleyicilere duyurulup haberdar edildi.

Bu vesileyle;

İstanbul’dan yayın yapan Üsküdar Özel FM’e ve sözkonusu geziyi de birlikte yaptığımız sevgili Mehmet Kâmil Gelgör ağabeyime...

Yunanistan’ın Xánthi (İskeçe) şehrinden yayın yapan, “Dilâ Hanım” bölümünü (17. bölüm) dinleyicilerine duyuran Tele Radio’ya...

Bir yayınevi de bastığı kitapta seyahâtnamemizden ve şiirlerimizden bahsedip değerlendirmeye aldı.

Bu vesileyle;

Almanya’nın Saksonya (Sachsen) eyaletinin Leipzig şehrinde bulunan Poetenladen’a ve Federal Almanya Cumhuriyeti Parlamentosu (Bundestag) Eski Milletvekili, halihazırda “20. yy’ın Marksist felsefe akımının yaşayan üç temsilcisinden biri” olarak kabul edilen dünyaca ünlü filozof sevgili Gerhard Zwerenz’e...

... ve ayrıca;

Seyahâtnamemizi forum sitelerinde, mail gruplarında veya kişisel Facebook ve Twitter adreslerinde paylaşan, çoğaltan, yaygınlaştıran tüm dostlarımıza, kardeşlerimize can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

Bir sonraki gezimizde yeniden buluşana dek ellerimiz ellerimizde, omuzlarımız omuzlarımızda, yüreklerimiz yüreklerimizde kalsın ve hiç ayrılmasın.

Kimbilir, yıllardır kaleme aldığımız ve büyük bir sabırla okuduğunuz, hatalarımıza ve cahilliklerimize katlanarak takip ettiğiniz, ayıplarımızı ve kusurlarımızı hoşgörüyle karşılayarak ilgi gösterdiğiniz ve şu ana kadar 5 cildi tamamlanan bu Seyahâtname’nin bir sonraki cildinde, Pakistan, Mısır, Fransa, Almanya, Liechtenstein, Avusturya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Filistin, Slovenya, Arnavutluk ve Makedonya’dan sonra sırada kısmetimizde hangi ülkeler, hangi coğrafyalar var?

Yaşamın en güzel eylemi, seyahât etmektir. Seyahâtlerin en güzeli ise şirkten tewhîde, inkârdan imâna, yanlışlıktan doğruluğa, çirkinlikten güzelliğe, zulûmattan adalete, karanlıklardan aydınlığa, cehaletten bilgiye, terör ve düşmanlıktan barış ve kardeşliğe, asimilasyon ve ayrımcılıktan toplumsal paylaşım ve eşit birlikteliğe, Şeytan ve dostlarının yolundan Allâh ve dostlarının yoluna doğru yapılan seyahâttir.

 

sediyani@gmail.com

 

2010 KURBAN BAYRAMI’NDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ 4 GÜNLÜK BALKAN GEZİMİZİ ORGANİZE EDEN KURULUŞLAR:

 

 

 

ARALIK 2010 – HAZİRAN 2011 TARİHLERİ ARASI KALEME ALDIĞIMIZ 21 BÖLÜMLÜK “BALKANLAR’IN EN KİLİTLİ KAPISINDAN İÇERİ” ADLI SEYAHÂTNAMEMİZİ YAYINLAYAN YAYIN ORGANLARI:

 

 

 

 

 

 

 

 

“BALKANLAR’IN EN KİLİTLİ KAPISINDAN İÇERİ” ADLI SEYAHÂTNAMEMİZ HAKKINDA MAKALE KALEME ALAN DERGİLER:

 

 

 

YAZARLARININ KÖŞE YAZILARINDA SEYAHÂTNAMEMİZDEN BAHSETTİKLERİ GAZETELER:

 

 

 

CANLI YAYIN PROGRAMLARINDA SEYAHÂTNAMEMİZİ ANLATAN VE TARTIŞAN TELEVİZYON KANALLARI:

 

PROGRAMLARINDA SEYAHÂTNAMEMİZİ ANLATAN VE TARTIŞAN VEYA DİNLEYİCİLERİNE DUYURUP HABERDAR EDEN RADYO KANALLARI:

 

 

BASTIKLARI KİTAPLARDA SEYAHÂTNAMEMİZDEN BAHSEDEN YAYINEVLERİ:

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum