1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Bahçeli'den OHAL Kararına Destek
Bahçeli'den OHAL Kararına Destek

Bahçeli'den OHAL Kararına Destek

OHAL kararını hayırlı bulduklarını belirten MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin bu kararını destekleyeceğini açıkladı.

21 Temmuz 2016 Perşembe 14:55A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin, Türkiye'nin oldukça kırılgan ve hassas bugünkü ortamında devreye alınan olağanüstü hal (OHAL) kararını desteklediğini ve hayırlı bulduğunu bildirdi.

Bahçeli, yazılı açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin, yakın tarihinin en sarsıcı ve yüksek risk ihtiva eden döneminde olduğunu vurguladı.

15 Temmuz askeri darbe girişimi bertaraf edilmişse de yankı ve artçı sarsıntılarının hız kesmeden, hatta artan oran ve kıvamda devam ettiğinin altını çizen Bahçeli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"FETÖ/PDY'ci kalkışma, milli birlik ve kardeşlik üzerinde tedavisi, telafisi ve tamiri zaman alacak yıkım ve yaralar açmıştır. Türk milleti, 15 Temmuz gecesi teröristlerin, devlet ve millet düşmanı odakların yoğun taarruz ve acımasız saldırılarına maruz kalmıştır. Yaşanan zillet dolu anlar asla unutulmayacak, hainler ve destekçileri asla affedilmeyecektir. Türk milleti büyük bir badire atlatmış, tankın önüne demokratik vicdan ve iradesiyle dikilerek darbeci emellere hak ettiği dersi cesurca vermiştir.

Milletine namlu çeviren, Meclis'ini, milli kurum ve kuruluşlarını bombalayıp kurşunlayacak kadar gözü dönen FETÖ'cü caniler Türkiye'yi alarma geçirmişlerdir.Halen yakalanamayan, ele geçirilemeyen darbecilerin varlığı, bunlardan kaynaklı stratejik hedef ve kişilere suikast ve sabotaj ihtimalleri elbette toplumsal korku ve kaygıları canlı tutmaktadır."

"OHAL, isabetli ve yerinde"

Devlet Bahçeli, OHAL uygulamasının isabetli ve yerinde olduğunu belirtti.

Türkiye'nin güvenlik ve bekasını temin ve takviye etmenin hükümetin en temel görevi olduğunun altını çizen Bahçeli, "Bu maksatla gerekli ve aciliyeti olan yasal veya idari tasarrufların sırasıyla ve süratle alınması kaçınılmaz, ertelenemez, tehir edilemez bir zorunluluktur" ifadesini kullandı.

Bahçeli, şöyle devam etti:

"Dün akşam toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararı doğrultusunda, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, 21 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 01.00'den itibaren doksan gün süreyle olağanüstü hal ilan etmiştir. Anayasanın 120'nci maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 3'üncü maddesinin birinci fıkrası (B) bendi kapsamında ülke genelinde olağanüstü hal uygulamasına geçilmiştir. Hür demokrasi düzenini veya temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi emare ve ihtimallerin belirmesi nedeniyle bu anayasal rejime başvurulmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye'nin oldukça kırılgan ve hassas bugünkü ortamında devreye alınan olağanüstü hal kararını desteklemekte, hayırlı bulmaktadır. Partimizin daha önce de şiddet ve terör olaylarının artması karşısında, muhtemel vahim olayların önüne geçilebilmesi amacıyla olağanüstü hal ilanı konusunda hükümete çağrı ve teklifte bulunduğu bilinen bir husustur. Nitekim 15 Temmuz'dan itibaren Türkiye'nin olağandışı bir döneme girmesi nedeniyle, siyasi yönetimin buna müzahir hareket etme mecburiyeti doğmuştur."

Partisinin bu süreçte devletinin ve milletinin yanında durmaya devam edeceğini belirten Bahçeli, şu görüşlere yer verdi:

"TSK'nın içine sızmış teröristlerin ağır silahlarla havadan ve karadan devletine ve milletine kastetme niyeti, 248 vatan evladının şehadetine yol açmaları istikrarsızlığı körüklemiş, ülkemizin itibarına gölge düşürmüştür. Bu nedenle ülke genelinde olağanüstü hal uygulaması isabetli ve yerinde bir tercihtir. Milliyetçi Hareket Partisi, böylesi karanlık ve oldukça sıkıntılı dönemde devletinin ve milletinin yanında ne pahasına olursa olsun tavizsiz şekilde duracak, hiçbir gayrimeşru oluşum veya çeteleşmeye aman vermeyecektir. Türkiye'nin milli ve tarihi çıkarlarını korkusuzca savunmak, darbecilerin ve her türlü teröristin karşısında azim ve kararlılıkla milli duruş sergilemek Milliyetçi Hareket Partisi'nin 47 yıllık misyonudur. Bu misyon onur ve şerefle taşınacaktır."

Hukukun üstünlüğü vurgusu

Devlet Bahçeli, FETÖ'ye yönelik kamudaki temizlik operasyonunu desteklediğini ancak masum ve suçsuz kamu görevlilerinin mağdur edilmemesine özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin, istikrarsızlığın koyu sisi altında, her tarafı hakimiyeti altına alan bulanık ve kuşkunun dar koridorunda olduğuna dikkati çeken Bahçeli, "Devlet yönetimi haklı olarak tedirgin ve telaşlıdır." ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, şunları kaydetti:

"Özellikle yargı, eğitim, üniversiteler, bürokrasi ve emniyet alanlarında olmak üzere on binleri bulan açığa alma ve tasfiye işlemleri paralel çetenin nasıl ve nerelere kadar yuvalandığını da çok açık göstermektedir.

Önemle ifade etmek isterim ki bu toplu görevden el çektirme ve tutuklama tedbirleri yoğun şekilde uygulanırken, hukuk dairesinden çıkmamak, masum ve suçsuz kamu görevlilerini mağdur etmemek asıl ve şarttır. Devletin ana vasfı intikamcı davranmaması, kin ve garezle önüne gelene suç isnat etmemesidir.Hukukun üstünlüğüne riayet ve demokrasinin kılavuzluğuna bağlılık şu sıralar en çok gözetilmesi ve dikkat edilmesi gereken erdemler arasındadır."

Yeni Şafak

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT