1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Avustralya’da İslam Karşıtı Irkçılara Para Cezası!
Avustralya’da İslam Karşıtı Irkçılara Para Cezası!

Avustralya’da İslam Karşıtı Irkçılara Para Cezası!

Melbourne Sulh Ceza Mahkemesi, sosyal medyadan İslam karşıtı videolar paylaşan 3 ırkçıyı, 2’şer bin Avustralya doları (5 bin 490 TL) para cezasına çarptırdı.

05 Eylül 2017 Salı 14:23A+A-

Irkçı United Patriots Front üyesi Blair Cottrell, Christopher Shortis ve Neil Erikson, Müslümanlarla alay ettiklerine ilişkin suçlamayla hâkim karşısına çıktı.

AA’da yer alan habere göre, Melbourne Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada kendilerini savunan ırkçılar, eylemlerini İslam’ın belli bir kesimini hedef alan “ifade özgürlüğü” olarak tanımladı.

Sanıkların eylemlerinin Müslümanlara yönelik açıkça aşağılama ve alay içerdiğine hükmeden mahkeme, sanıklar Cottrell, Shortis ve Erikson’u, Victoria Irksal ve Dinsel Hoşgörü Yasası’na göre suçlu bularak 2’şer bin Avustralya doları (5 bin 490 TL) para cezasına çarptırdı.

“Çizgiyi Aşmaktan Fazlasını Yaptınız”

Hâkim Peter Hardy, “kapsayıcı bir toplumda” yaşadıklarını belirterek, “Her birey hayatını huzur içinde yaşama hakkına sahip. Siz, sadece çizgiyi aşmaktan fazlasını yaptınız.” ifadelerini kullandı.

Kararın ardından çıkışta gazetecilere konuşan ırkçılar, bu kararı beklediklerini, temyize başvuracaklarını kaydetti.

Ne Olmuştu?

Cottrell, Shortis ve Erikson, Avustralya’nın Bendigo kentine yapılacak camiye karşı 2015 yılında düzenledikleri gösteride, insan maketini “Allahu Ekber” diye bağırarak oyuncak kılıçla boğazlamış ve bu görüntüleri sosyal medya hesaplarından yayımlamıştı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, geçen mayıs ayında standartları ihlal ettiği gerekçesiyle Avustralya’da İslam ve göçmen karşıtı çok sayıda eyleme imza atan United Patriots Front üyesi ve takipçisi 23 kişisel hesabı kapatmıştı.

HABERE YORUM KAT