1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. AVM’de 3 Saat Sınırı
AVM’de 3 Saat Sınırı

AVM’de 3 Saat Sınırı

Alışveriş merkezlerinin çalışma şartları 81 ile gönderilen genelgeyle belirlendi. Buna göre, çalışanlar ve müşteriler maske takmak zorunda. Müşteriler AVM’de en fazla 3 saat kalabilecek.

13 Mayıs 2020 Çarşamba 09:32A+A-

İçişleri Bakanlığı, kapılarını açan alışveriş merkezlerinin (AVM) çalışma usullerini 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle belirledi. Genelgeye göre, AVM’ler 10.00-22.00 saatlerinde faaliyet yürütebilecek, çalışanlar ve müşteriler maske takmak zorunda olacak. Çalışanların kirlenen veya nemlenen maskeleri değiştirilecek. Maske kuralına uymayanlar AVM’lere alınmayacak.

Yeni Şafak gazetesinin yer verdiği haberin detayları şöyle:

GÖZLÜK VE SİPERLİK ZORUNLU

AVM’lerdeki güvenlik görevlileri maskeyle birlikte gözlük ya da “siperlik” adı verilen yüz koruyuculardan kullanacak. AVM’lere girişlerde vatandaşların, çalışanların ateşleri ölçülecek, ateşi 38 dereceden yüksek olanlar sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek. Müşterilerin en kısa sürede alışveriş yapıp AVM’yi terk etmeleri esas olacak. Müşteriler, AVM’de en fazla 3 saat kalabilecek.

AL GÖTÜR VE PAKETE İZİN

Bakanlığın 21 Mart’taki genelgesi kapsamında AVM içindeki lokanta ve restoranlar “al götür” veya “paket” servis şeklinde hizmet verebilecek. İş yerleri 8 metrekareye bir kişi düşecek şekilde müşteri alabilecek. AVM yönetimince, içerideki müşteri sayısı maksimuma ulaştığında kesinlikle müşteri/ziyaretçi kabul edilmeyecek. AVM ve iş yerlerinde görev yapan personelin yemekleri kumanya şeklinde dağıtılacak. Her AVM için koronavirüs tedbirleri sorumlusu belirlenecek, sorumlular her saat başı iş yerlerinde alınması gereken tedbirleri denetleyecek. Sosyal mesafe kuralına uymak zorunda olacak müşterilere AVM’de uzun süre kalmamalarına yönelik uyarılarda bulunulacak.

ÜÇ SAATTE BİR TEMİZLENECEK

Kişisel hijyen ile temizlik kurallarını sağlamak üzere AVM içisinde ve iş yerlerinin girişinde el antiseptiği bulundurulacak. AVM girişinde bulunan döner kapılar ile içerideki yürüyen merdivenlerin bantları, kapı kolları, tırabzan ve asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeyler üç saatte bir temizlenecek ve gerekli dezenfeksiyon işleminin yapılması sağlanacak. AVM tuvaletlerinde bulunan el kurutma makinelerinin kullanımı yasaklanacak, bunların yerini tek kullanımlık kağıt havlu alacak.

KABİNLERDE SADECE 10 DAKİKA

Deneme kabinlerinin kullanılmaması esas olup ihtiyaç halinde her müşteri en fazla 10 dakika deneme kabinini kullanabilecek ve müşteri çıktıktan sonra kabin havalandırılacak, sık kullanılan yüzeyler uygun şekilde temizlenecek.

HABERE YORUM KAT