1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Arjantin'de İnsanlar Üzerinde Aşı Denemeleri Yapılacak
Arjantin'de İnsanlar Üzerinde Aşı Denemeleri Yapılacak

Arjantin'de İnsanlar Üzerinde Aşı Denemeleri Yapılacak

​​​​​​​Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, koronavirüs aşı adayının insanlar üzerinde test edileceğini duyurdu.

11 Temmuz 2020 Cumartesi 14:43A+A-

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech ile COVID-19 aşısı geliştirmek için ortaklık yapan ABD'li ilaç şirketi Pfizer'in Yöneticisi Nicolas Vaquer ve Arjantin'de tıbbi araştırmalar yapan INFANT Vakfı yöneticileriyle görüştüğünü duyurdu.

Alberto Fernandez, aday aşının denenmesi için Arjantin'in seçilmesinden duyduğu mutluluğu belirterek, "Bu herkes için büyük bir gurur" dedi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, denemelerin ağustos ayında başkent Buenos Aires'te başlayabileceği ve ilk etapta 18 yaşından büyük olan ve virüsün bulaşmadığı kişiler üzerinde deneneceği belirtildi.

"Daha yüksek antikor"

Türk bilim insanı Şahin, Wall Street Journal'a verdiği röportajda, aşı adayı için "Elimizdeki ilk veriler, aşı adayımızın COVID-19'dan iyileşmiş insanlarda bulunanlardan daha yüksek antikor üretebileceğini gösterdi" dedi.

BioNTech, mart ayının ortalarında "BNT162" isimli COVID-19 aşı adayının geliştirilmesi için Pfizer ile iş birliği anlaşması yapmıştı.

Nüfusu 44 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Arjantin'de bugüne kadar 1774 kişinin ölümüne neden olan virüs, 94 bin 60 kişide görüldü.

AA

HABERE YORUM KAT