1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Arakanlılar insan kaçakçılarının işkencelerine maruz kalıyor
Arakanlılar insan kaçakçılarının işkencelerine maruz kalıyor

Arakanlılar insan kaçakçılarının işkencelerine maruz kalıyor

​​​​​​​Bangladeş’ten tekne ile Malezya’ya geçmeye çalışan Arakanlı Müslümanların insan kaçakçılarının şiddetine uğradığını gösteren video kayıtları ortaya çıktı.

16 Aralık 2020 Çarşamba 12:18A+A-

Görüntülerde, teknede kaçakçılarla mülteciler arasında çıkan tartışmanın ardından bir insan kaçakçısının kırbaç olarak kullandığı halatla mültecilere vurduğu görülüyor.

Kaçakçıların çektiği videoyu ele geçirip AFP ajansı ile paylaşan mülteci Hasan, teknedeki koşulları "Cehennemde gibiydik.’’ sözleriyle anlattı.

Daha fazla pirinç ve su istedikleri için

Bangladeş'te mülteci kampında yaşayan, olayın tanıklarından 16 yaşındaki Muhammed Osman da "Yemekten şikayet ettiğimiz için bizi dövmeye başladılar." dedi.

Osman, daha fazla pirinç ve su istedikleri için şiddete uğradıklarını; onlarca Arakanlının öldürülüp denize atıldığını söyledi.

"Ellerimizi kırdılar"

Görüntülerin yayımlandığı teknedeki 46 kişinin dayaktan, açlıktan ve hastalıktan öldüğünü belirten Osman, ‘’Bizi acımasızca dövdüler, kafamıza vurdular, kulaklarımızı yırttılar, ellerimizi kırdılar.’’ ifadelerini kullandı.

Tanıklar, görüntülerin nisan ayının ortalarında çekildiğini aktardı.

Arakanlılara sistematik şiddet

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, Myanmar yönetiminin uyguladığı sistematik şiddetle ortaya çıkan göç dalgalarında bu sayı 300 binin altına geriledi.

BM'ye göre, yalnızca 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda kalıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntülerinde yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmesi mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor. 

HABERE YORUM KAT