1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Arakanlı Müslümanların İmdadına İHH yetişti
Arakanlı Müslümanların İmdadına İHH yetişti

Arakanlı Müslümanların İmdadına İHH yetişti

İHH, canlarını kurtarmak için eski adı Burma olan Myanmar’ın Arakan bölgesinden çeşitli yollarla kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara yardım elini uzatıyor.

27 Temmuz 2012 Cuma 05:20A+A-

Eski adı Burma olan Myanmar’da Budistlerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar Ramazan ayında sıcak yemek bulabilmek için İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Sadaka Taşı Derneği’nin birlikte dağıttığı pirinç yardımını alabilmek için geceden sıraya girerek uzun kuyruklar oluşturdu.

İHH, canlarını kurtarmak için eski adı Burma olan Myanmar’ın Arakan bölgesinden çeşitli yollarla kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara yardım elini uzatıyor.

Kamplarda kalanlara daha önce de su kuyusu açan, gıda ve değişik yardım malzemeleri ulaştıran İHH ekipleri, Ramazan dolayısıyla geldikleri Cox Bazar bölgesindeki kamplara gıda yardımı yaptı.

Yardım için kendilerine fiş dağıtılan kamp sakinleri, dağıtılacak pirinci alabilmek için geceden sıraya girdiler. Pirinç almak için erkeklerin yanı sıra, günlerdir sıcak yemek bulamayan kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da sıraya girdi. Türkiye’den temin edilen yardımlarla alınan 240 ton pirinç kamyonlarla sabahın ilk saatlerinde kampın bulunduğu bölgeye ulaştırıldı.

Sağanak yağmur altında kuyrukta bekleyen Rohingyalı Müslümanlar ellerindeki fişleri vererek 10 kiloluk pirinç çuvallarını alıp kamptaki barakalarına taşıdılar. Sıranın çok uzun olması nedeniyle zaman zaman izdihamın yaşandığı dağıtımın düzenini sağlamak amacıyla Bangladeş polisi büyük çaba harcadı.

Plastik örtü ve ilaç ihtiyacı var

Arakanlı Müslümanlar, kampta gıdanın yanı sıra barakalarını yağmurdan korumak için plastik örtü, ilaç ve tedaviye ihtiyaçları olduğunu belirttiler. İHH’nın Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığınan Müslümanlara yönelik yardımlarını koordine eden Sait Demir, yaptığı açıklamada, kamptaki bütün ailelere onar kilogram pirinç dağıttıklarını söyledi. Dağıtımlarının Ramazan ayı boyunca devam edeceğini kaydeden Demir, “Bugün 240 ton pirinç dağıttık. Ramazan boyunca hedefimiz her aileye 2 ay geçimini sağlayacak miktarda gıda dağıtmak” dedi. 

HABERE YORUM KAT