1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Apple, çalışanlarının bağışlarını katil İsrail ordusuna gönderiyor
Apple, çalışanlarının bağışlarını katil İsrail ordusuna gönderiyor

Apple, çalışanlarının bağışlarını katil İsrail ordusuna gönderiyor

Bazı çalışanları ve hissedarları, Amerikan teknoloji şirketi Apple'ı işçilerinin bağışlarını işgal ordusuna ve Filistin topraklarını gasbeden yahudilere göndermekle suçladı.

14 Haziran 2024 Cuma 15:30A+A-

ABD'de yayın yapan haber sitesi The Intercept'in haberine göre, kendilerini "bir grup hissedar, mevcut ve eski çalışanlar" olarak tanımlayan 133 kişi, işçilerin bağışlarının gönderildiği kurumlarla ilgili teknoloji şirketine açık mektup yazdı.

Mektupta Apple, işçilerin bağışlarını İsrail ordusu ve Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerle bağlantılı örgütlere göndermekle suçlandı.

Bu iddianın derhal soruşturulması talep edilen mektupta, Apple'dan tüm sivil toplum örgütlerine "bağış" yapılmasını durdurması istendi.

Birçok büyük kurum gibi Apple çalışanları da "Benevity" isimli platform aracılığıyla kar amacı gütmeyen organizasyonlara bağış yapabiliyor ve karşılığında işverenlerinden "katkı payı" alabiliyor.

Bağış listesindeki kurumların arasında İsrail ordusundaki askerlere bağış toplayan "Friends of the IDF (FIDF)", Batı Şeria'da Filistin topraklarını gasbeden İsraillilere katkı sağlayan "HaYovel", "One Israel Fund", "the Jewish National Fund" ve "İsraelGives" isimli örgütler yer alıyor.

Apple yönetimi, konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

"Apples4Ceasefire" adı altında örgütlenen Apple çalışanları, nisan ayında "Filistin halkına desteklerini kefiye, iğne, bilezik veya kıyafetlerle ifade eden" Apple Store çalışanlarının disipline gönderilmesine ve işten çıkarılmasına itirazda bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT