1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Annan, Suriye'den Eli Boş Döndü!
Annan, Suriyeden Eli Boş Döndü!

Annan, Suriye'den Eli Boş Döndü!

Baas diktatörü Esed'le iki kez görüşen BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Annan, Suriye’den eli boş ayrıldı.

12 Mart 2012 Pazartesi 10:30A+A-

Suriye diktatörü Beşşar Esed ile dün ikinci kez görüşen BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, tekliflerine herhangi bir sonuç alamadan Katar'a gitti. Annan'ın bu gece Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Öldürmeyi Bırakarak İşe Başla Dedim Ama Nafile

Özel temsilci, Humus ve İdlib kentlerine yönelik saldırıların gölgesinde gerçekleşen Şam ziyaretinin ardından dün gazetecilerin sorularını cevapladı. Ülkede akan kanı durdurmak için bir anlaşmaya varmanın çok zor olduğunu belirtirken, "Ama ümitli olmak zorundayız" dedi. Esed'le yaptığı görüşmeyi ise şöyle aktardı: "Esed'e bir Afrika atasözü olan 'Rüzgarı döndüremezsin, o yüzden tekneyi çevir.' dedim. Masaya somut öneriler bıraktım. 'İşe, öldürmeyi bırakarak başlayabilirsin.' dedim. Politik çabalar için zaman tanımasını istedim."

Diplomatik kaynaklar, Esed'in sunulan çatışmaların derhal durdurulması, insanî yardım koridoru açılması ve tutukluların serbest bırakılması taleplerine soğuk baktığını belirtiyor.

Kofi Annan'ın incelemelerde bulunmak üzere Hatay'a gidip gitmeyeceği konusunun ise henüz netlik kazanmadığı, BM'nin Hatay'a gitmek için henüz resmî bir talepte bulunmadığı belirtiliyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un İnsanî İşlerden Sorumlu Yardımcısı Valeri Amos da geçtiğimiz günlerde Suriye ve Türkiye'de temaslarda bulunmuştu.

Suriye resmi haber ajansı SANA ise önceki günkü ilk görüşme sonrası yayınladığı haberinde Esed'in 'çözüm bulmaya yönelik her türlü samimi çabayı destekleyeceğini' söylediğini belirtmişti. Ancak Annan'ın Suriye'de temaslarda bulunduğu iki gün boyunca Suriye ordusunun tank ve ağır silahlar eşliğinde gerçekleştirdiği saldırılarda 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Annan'ın yanı sıra Rusya ve Çin'in temsilcileri de bölgede temaslarda bulunuyor. Çin temsilcisi, Suudi Arabistan ve Mısırlı yetkililerle görüşürken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da önceki gün Kahire'de yapılan Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısına katıldı. Ancak toplantıda Suudi Arabistan ve Katar dışişleri bakanlarının sert eleştirilerine maruz kalan Lavrov'un bugün de ABD'de Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir araya gelmesi, ardından ikilinin BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye konulu oturuma da katılması bekleniyor.

TOP SESLERİ TÜRKİYE'DEN DUYULUYOR

Çatışmaların giderek yoğunlaştığı Humus ve İdlib kentlerinde Suriye birliklerinin her iki kentin bazı mahallelerini yoğun top ateşine tuttuğu ve her iki kentte dumanların yükseldiği belirtiliyor. Ordu, Humus'un hayalet şehre dönmesinin ardından son günlerde özellikle ülkenin kuzeyindeki Türkiye sınırına yakın bölgelerde saldırılarını artırmıştı. Dün haber ajanslarına konuşan sınıra yakın köylerde yaşayan vatandaşlar, silah ve patlama seslerinin arttığını söylediler.

Geçtiğimiz aylarda bazı evlerine sınır ötesinden atılan kurşunların isabet etmesi ile hatırlanan Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi köyü sakinleri, pazar sabahı erken saatlerde silah ve patlama sesleriyle uyandıklarını kaydetti. Seslerin çok yakından geldiğini ifade eden köylüler, çatışmalar nedeniyle tedirgin olduklarını, zaman zaman duydukları patlamaların etkisiyle evlerinin bile sallandığını iddia ettiler. Yayladağı ilçesine bağlı Uluköy yakınlarındaki Suriye köylerindeki bazı binalardan yükselen dumanlar ve yine bir evin çatısında askeri giysili silahlı kişiler de görüldü.

50 Kişi Daha Reyhanlı’da

Bu arada Suriye'deki olaylardan kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişi, Reyhanlı ilçesinden Türkiye'ye giriş yaptı. Son bir haftada sınırın değişik bölgelerinden Türkiye'ye girenlerin sayısı 500'ü aştı.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum