1. YAZARLAR

  2. Tamer Korkmaz

  3. Amiral Suspus
Tamer Korkmaz

Tamer Korkmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Amiral Suspus

13 Nisan 2008 Pazar 06:49A+A-

Sarıkız ve Ayışığı kod adlı muhtıra girişimlerini anlatan Darbe Günlükleri'nin yayınlanması; Nokta dergisinin kapanmasına, genel yayın yönetmeni Alper Görmüş'ün de yargılanmasına neden olmuştu…

Emekli Oramiral Özden Örnek, Nokta'nın yayınından sonra günlüklerin kendisine ait olmadığını iddia etmiş ve iftira davası açmıştı…

Dava önceki gün sonuçlandı: Alper Görmüş beraat etti!

Böylelikle, Örnek Paşa'nın kendisine iftira atıldığı yönündeki savı mahkemece reddedilmiş oldu.

* * *

Mahkemenin neticesine tesir eden en önemli etken, bir süre önce darbe günlüklerinin emekli oramiralin bilgisayarından çıktığının kanıtlanmasıydı:

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Görmüş'ten aldığı darbe günlüklerini içeren CD'yi Bilişim Suçları Bürosu'na göndererek inceletmiş…

Günlüklerin Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek'in bilgisayarından çıktığı anlaşılmıştı...

Örnek Paşa, darbe girişimlerinin Nokta tarafından günışığına çıkarılmasından itibaren ısrarla hadiseyi inkar etti.

Emekli oramiralimiz, günlüğün kendisine ait olduğunun İstanbul Emniyeti'nce ispatlanmasından sonra ise ısrarla suskunluğunu koruyor.

* * *

Bir “suskun” daha var…

Nokta'nın yayınından hemen sonra Amiral Gemisi'nin Kaptan Köşkü'nde oturan er kişi şu satırları kaleme almıştı:

“Ciddi basının büyük bölümü bu günlüklere itibar etmedi. Adı geçen komutan (Örnek) ısrarla 'bunlar benim günlüklerim değil' dediği halde günlük hakkındaki yayınlar var gücüyle devam ediyor. Bu da bir 'sivil andıç' değil midir?” (30/3/07)

Günlüklerin Özden Örnek'e ait olduğunun kanıtlanmasıyla okuyucularını/kamuoyunu yanılttığı kesinleşen Genel Yayın Kaptanı 'Sivil Amiral Suspus' dilini yutmuşa benziyor!

* * *

Darbe Günlüğü'nün 29 Mart 2007'de yayınlanmasından bugüne kadar hiç sesini çıkarmayan “Emekli Orgeneral”e ne demeli, peki?

Sarıkız-Ayışığı Operasyonları döneminde Jandarma Genel Komutanlığı yapan Şener Eruygur'dan söz ediyorum:

Emekli paşa, günlüğün ortaya çıktığı dönemde ADD Başkanı sıfatıyla “cumhuriyet mitingleri”ni organize etmekle meşguldü.

Eruygur, 2003'ün sonunda Org.Aytaç Yalman'la birlikte Sarıkız kod adlı muhtıra girişiminin başını çekmiş; Sarıkız'dan ümit kesilince, bu sefer tek başına Ayışığı operasyonuna girişmiş, ancak darbe girişimi elinde kalmıştı…

O dönemde dört kuvvet komutanı, 2004 Mart'ındaki yerel seçimden önce AKP hükümetine muhtıra vermek üzere Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'e (YAŞ hazırlık toplantısında) kararlılıklarını bildirmişler…

Org. Özkök ise muhtıra vermeye niyeti olmadığını vurgulayarak 'darbe kazanı' kaldıranları püskürtmüştü…

Şimdi şöyle bir düşünün, kuvvet komutanları muhtırada ısrar ediyorlar; sadece Genelkurmay Başkanı “Hayır, olmaz” dediği için darbe girişimi yatıyor! Bu nasıl olabiliyor?

2003'ün 3 Aralık günü yaşanan bir hadiseden söz ediyoruz:

Muhtıra girişiminin akim kalması; 2003'ün 1 Mart'ında tezkerenin reddedilmesini müteakip devletteki güç dengelerinin temelden değişime uğramaya başladığının göstergesidir!

* * *

Cumhuriyet gazetesi, 2003 Nisan'ında “Genç Subaylar Tedirgin” manşetiyle “alt kademedeki subayların hareketlendirilmesine yönelik” darbeci çabaların medya ayağını üstleniyor; Sarıkız Operasyonu için böylelikle mevzi kazılmaya başlanıyordu…

Cumhuriyet'in “Darbeci Ergenekon” çetesine şimdiye kadar toz kondurmamış olmasının ve de “Ulusalcı Bomba Kardeşliği”nin üzerine özenle gitmeyişinin anlamı yeterince açıktır.

* * *

FİNAL: Günlüklerin Özden Örnek Paşa'ya ait olduğu ispatlandığına, Alper Görmüş de beraat ettiğine göre; darbe teşebbüsünde bulunan dönemin dört kuvvet komutanı yargılanmalıdır.

Yeni Şafak gazetesi

YAZIYA YORUM KAT