1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Alman yetkililerinden 'sosyal mesafesiz' gösterilere tepki
Alman yetkililerinden 'sosyal mesafesiz' gösterilere tepki

Alman yetkililerinden 'sosyal mesafesiz' gösterilere tepki

​​​​​​​Almanya'da hafta sonu başkent Berlin'de koronavirüs (COVID-19) tedbirlerine karşı yapılan gösterilerde COVID-19 önlemlerine uyulmaması eleştirildi.

03 Ağustos 2020 Pazartesi 18:21A+A-

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, düzenlediği basın toplantısında, bu zor dönemde barışçıl gösterilerin önemli olduğunu belirterek, "Ancak hafta sonu izlemek zorunda kaldığımız görüntüler kabul edilemez." dedi.

Berlin'deki gösterilerde hijyen ve koruma önlemlerine riayet edilmediğini, insan onurunu hiçe sayan ifadeler kullanıldığını ve gazetecilerin işlerini yapmalarının engellediğini ifade eden Demmer, yaşananları kınadığını kaydetti.

Toplantıya katılan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Steve Alter de göstericileri eleştirerek,"Hafta sonu takip edilen gösteriler, enfeksiyondan korunulması bakımından hepimiz için sağlık tehlikesi oluşturuyor. Bu, kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı herkesin sorumlu davranmasını istedi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de video mesajı yayınlayarak COVID-19 önlemlerine uymayan göstericilere tepki gösterdi.

"Kimilerinin sorumsuzluğu, hepimiz için risktir" diyen Steinmeier, özellikle şimdi dikkatli olunmaması durumunda birçok kişinin sağlığının tehlikeye gireceği uyarısında bulundu.

Steinmeier, tedbirli davranılmaması durumunda toplumda, ekonomide ve kültürel alanda rahatlama olmayacağının altını çizerek, ülkede 2'nci kez ciddi COVID-19 kısıtlamalarının uygulanmasının önlenmesi için herkesin sorumlu davranmasını istedi.

Vaka sayılarındaki artış

Almanya’da haziran ve temmuz başında günlük 200 ila 500 olan yeni vaka sayılarının, geçen hafta günlük 850 ila 950 şeklinde seyretmeye başlaması endişeye yol açtı.

Hafta sonu COVID-19 önlemlerine karşı yapılan ve 17 binden fazla kişinin katıldığı eylemlerde, göstericiler maske takmamış ve mesafe kuralına uymamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT