1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Allavi, seçimin kaybedenlerine Meclis'te sandalye istedi
Allavi, seçimin kaybedenlerine Meclis'te sandalye istedi

Allavi, seçimin kaybedenlerine Meclis'te sandalye istedi

​​​​​​​Irak’ta eski Başbakan ve Vataniye Koalisyonu lideri İyad Allavi, seçimi kaybedenlere Meclis'te sandalye verilmesi çağrısı yaparak, tartışmalara neden oldu.

14 Kasım 2021 Pazar 23:32A+A-

Genel seçimlerde liderlik ettiği koalisyon Meclise giremeyen Allavi, sorunların giderilmesi için küçük bir konferans düzenlenerek, son seçim sonuçlarının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Allavi, "Kaybedenlere Mecliste sandalye verilmesi, onlar için birkaç milletvekili çıkartılması gerekir." dedi.

Allavi, seçim sonuçlarına itiraz edilmesi nedeniyle yaşanan siyasi tıkanıklığın giderilmesi ve "iç savaş" çıkmaması için 1 yıl sonra yeniden seçim yapılması çağrısında da bulundu.

Eski Başbakan İyad Allavi’nin bu çıkışı ülkede tepkilere neden olurken, bazı kesimler Allavi'nin "siyasetten çekilmesi" yönünde çağrılar yaptı.

Irak'ta 10 Ekim'de yapılan erken genel seçimlerde sandalye sayısı 48'den 16'ya düşen İran'a yakın Fetih Koalisyonu ile Haşdi Şabi'nin diğer siyasi uzantıları "seçimlerde hile yapıldığını" öne sürerek sonuçlara itiraz ediyor.

Oturma eylemleri sürüyor

Söz konusu gruplar, Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge önündeki oturma eylemlerini sürdürüyor. Bu gruplar, tüm seçim sonuçlarının yeniden elle sayılması ya da seçimlerin tekrarlanmasını istiyor.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi de seçim sonuçlarını henüz onaylamadı.

HABERE YORUM KAT