1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Akıncı Üssü Davasında 13 Tahliye
Akıncı Üssü Davasında 13 Tahliye

Akıncı Üssü Davasında 13 Tahliye

​​​​​​​15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davada 13 tutuklu sanık tahliye edildi.

17 Kasım 2017 Cuma 22:11A+A-

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya sanıklar, avukatları, müştekiler  katıldı.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, duruşmaya verilen aranın ardından ara kararları açıkladı.

Buna göre, darbe girişimi sırasında TÜRKSAT'taki eylemlere ilişkin 5'i sivil 17 sanığın yargılandığı ve 4 firari sanık dışındakilerin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı davanın gerekçeli kararının Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinden istenmesine karar veren mahkeme, sanık avukatlarının talep ettiği tanıkların, sanık savunmalarının tamamlanmasının ardından dinlenmesi kararlaştırıldı.

Kursiyer teğmenlerin WhatsApp yazışmalarının belirlenmesi için bilirkişi raporu alınmasına, kamera kayıtlarındaki görüntülere itiraz eden sanıkların teşhise uygun fotoğraflarının alınmasına, duruşma sırasında gerçekleştiği savunulan hakaret ve tehdit eylemlerine yönelik, duruşma tutanaklarının çözümlenmesinin ardından gereğinin takdiri için Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunulmasına da karar verildi.

Heyet, tutuklu sanıklardan 13'ünün tahliyesine karar verdi.

Tahliye edilen sanıkların isimleri şöyle:

"Darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde nöbetçi olan eski havacı astsubay Ahmet Cebel, eski depo astsubay çavuş Cemal Tazesavaş, eski astsubay Selim Demir, darbe girişimi gecesi Akıncı 4. Anajet Üssü İkmal Tabur Komutanlığında kademeli başçavuş astsubay Erkan Çoban, İkmal Tabur Komutanı olarak görev yapan eski yarbay Hüseyin Tanju Taşkıran, Akıncı Üssü'nde uçak mühimmat teknisyeni olarak görev yapan eski astsubay Mahmut Tülüce, darbecilere yiyecek sağlamakla suçlanan Akıncı Üssü kantin sorumlusu astsubay Mustafa Özbek, eski teğmen Hasan Hüseyin Cerrahoğlu, eski astsubay Melih Yılmaz, uzman çavuş Tuncay Sarı, eski kıdemli başçavuş Mehmet Özkan Hanilçi, eski üsteğmen Ahmet Pala ve eski astsubay İbrahim Doğru."

Diğer sanıkların ise tutukluluklarının devamına karar veren mahkeme heyeti, başka suçtan tutuklu bulunan sanık Gökhan Şahin Sönmezateş'i "birden fazla kişiyi öldürmek" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçlarından tutukladı.

AA

HABERE YORUM KAT