1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. AF Örgütü: "Esed'in Katliamları UCM'ye Taşınmalı"
AF Örgütü: "Esed'in Katliamları UCM'ye Taşınmalı"

AF Örgütü: "Esed'in Katliamları UCM'ye Taşınmalı"

Uluslararası Af Örgütü, Esed rejiminin Rakka şehrinde geçen yıl sivilleri hedef aldığını ve katlettiğini belirterek, rejimin savaş suçu işlediğini ve konunun Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınması gerektiğini belirtti.

17 Mart 2015 Salı 14:55A+A-

Örgüt tarafından yayınlanan raporda, Suriye rejim güçlerinin uluslararası insan haklarını ihlal ederek, çok sayıda sivili Kasım 2014'te yaptığı hava saldırılarında katlettiğine dair kanıtlara ulaştığını kaydetti. Örgüt, bu saldırıların savaş suçu kapsamına girebileceğine dikkati çekti.

Rakka saldırıları da incelendi

"Rakka saldırı altında: Sivillere karşı hava saldırıları" başlıklı raporda, 11 Kasım-29 Kasım 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen ve 14'ü çocuk toplam 115 sivilin ölümüne neden olan hava saldırılarının incelendiği kaydedildi. Askeri amaçlarla kullanılmayan, bir cami ile kalabalık pazar yerinin de saldırılan yerler arasında bulunduğu belirtildi.

"Suriye rejimi acımasızca saldırdı"

Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther rapora ilişkin yaptığı açıklamada, "Suriye rejimi, düzenlediği acımasız hava saldırılarıyla savaş kurallarını yok saydığını göstermiştir. Bu saldırılardan bazıları savaş suçu kapsamına girmektedir" dedi.

Luther ayrıca, sivillerin yaşadığı bölgelere defalarca saldırıldığını ve bu saldırıların sivilleri ayırmadan yapıldığını kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT