1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AB’ye “Yükümlülüklerini Yerine Getir” Çağrısı
AB’ye “Yükümlülüklerini Yerine Getir” Çağrısı

AB’ye “Yükümlülüklerini Yerine Getir” Çağrısı

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için taahhüt ettiği 3 milyar avroyu göndermemesine ilişkin, “Tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesi şart.” dedi.

01 Kasım 2017 Çarşamba 12:41A+A-

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin aldığı önlemler sayesinde Yunanistan’a geçen mülteci sayısında büyük düşüş yaşandığını söyledi.

IOM verilerine göre geçtiğimiz yılın ilk 10 ayında Türkiye karasularından Yunanistan tarafına 169 bin 706, 2015’te 780 bin mültecinin geçtiğini, bu yıl ise aynı dönemde bu sayının 23 bin 590’a düştüğüne dikkat çeken Millman, “Gördüğünüz üzere ciddi bir düşüş söz konusu. Ama Akdeniz’de İspanya ve Kıbrıs’a gelen mülteci sayısında büyük bir artış var.” dedi.

Sözcü, 2017’nin başından 29 Ekim’e kadar Akdeniz’den Avrupa’ya geçen mülteci sayısının 149 bin 785, yaşamını yitiren mülteci sayısının da 2 bin 826’ye ulaştığını kaydetti.

Geçen yıl aynı dönemde 334 bin 914 mültecinin Avrupa sahillerine ulaştığını anımsatan Millman, bu yıl mültecilerin yüzde 75’inin İtalya’ya ayak bastığını aktardı.

Türkiye’nin binlerce kilometrelik sahil şeridinde aldığı güçlü önlemlerden dolayı söz konusu düşüşün yaşandığını ifade eden Millman, bunun sonucunda da mültecilerin kendilerine başka rotalar seçtiğini söyledi.

Millman, “Türkiye makamları sınırı geçmeye çalışanların büyük çoğunluğuna engel oldular. Aynı rekoru Akdeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerden de bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

AB’ye Çağrı

Millman, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için taahhüt ettiği 3 milyar avroyu göndermemesine ilişkin olarak da “IOM olarak siyasi konularda görüş bildirmiyoruz. AB’nin bu parayı neden ödemediğini bilmiyoruz. Fakat mültecilerin insani açılardan etkilenmemesi için tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesi şart.” değerlendirmesinde bulundu.

Millman, Türkiye’nin IOM’in çok değerli bir üyesi olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT