1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD'li komedyenden Biden'a Gazze tepkisi
ABD'li komedyenden Biden'a Gazze tepkisi

ABD'li komedyenden Biden'a Gazze tepkisi

Filistin asıllı ABD'li komedyen Amer Zahr, ABD Başkanı Joe Biden'ı Filistin'deki soykırıma destek vermekle suçladı.

04 Mart 2024 Pazartesi 00:38A+A-

ABD'nin İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de binlerce masum Filistinlinin ölümüne yol açan saldırılarına verdiği desteğe uluslararası kuruluşlardan ve ünlü isimlerden tepkiler sürüyor. Bu tepkilerden biri de Filistin asıllı ABD'li komedyen Amer Zahr'dan geldi.

Detroit Üniversitesinde misafir öğretim üyesi, yazar, aktivist ve komedyen olan Zahr, verdiği röportajda, Biden'ın "başı kesilen bebekleri gördüm" diyerek kendilerine yalan söylediğini, Gazze'deki kayıplarla ilgili sayılara inanmadığını belirttiğini hatırlattı.

Ürdün'de Filistinli anne-babadan doğan ve 3 yaşındayken ailesi ABD'ye göç eden Zahr, "Biden, çok sayıda Filistinlinin ölmesine neden olan insanlıktan çıkarma ortamına katkı sağladı. Chicago'da 6 yaşında bir çocuk 26 kez bıçaklandı." dedi.

Zahr, Michigan eyaletinde salı günü yapılan ön seçimlerde, Demokratların "kararsız" seçeneği için oy vermeye çağrıldığı "Listen to Michigan" kampanyasının "haklı öfkeyi" oya dönüştürdüğünü ifade etti.

Biden'ın kampanya ekibinden ve yönetiminden aldıkları cevabın utanç verici olduğunu kaydeden Zahr, "Soykırımı başından bu yana desteklediler." ifadelerini kullandı.

Zahr, insanlardan, Biden haricinde herhangi birine oy vermelerini istediklerini, bir seçeneğin de "kararsız" olduğunu söyledi.

"Bu kasım ayında (Donald) Trump'ın başkan olması, gelmesi demek de olsa, bizim problemimiz değil." diyen Zahr, kararsız oy kampanyasındaki dayanışmayı ve ülke genelinde farklı gruplar arasında gelişen koalisyonu gördüğünü ifade etti.

Amer Zahr, Filistinlilerin sürekli olarak üzüntü, kızgınlık, öfke, depresyon, hüsran dahil her tür duygu durumunu yaşadığını belirterek, artık kendilerinin de tüm bunları hissettiğini vurguladı.

Ailelerinin toplu mezarlara gömüldüğünü, çocuklarının parçalara ayrıldığını gördüklerini aktaran Zahr, "Asla şaşırmıyoruz, İsrail'in bize karşı işlediği şiddet suçları ve Amerika'nın onu ne kadar desteklediği bizi asla şaşırtmıyor." diye konuştu.

Zahr, ABD'deki Arap ve Müslüman karşıtlığının daha da kötüleşemeyeceğini yorumunu yaparak, şunları kaydetti:

"Biden'ın kullandığı kelimeler nedeniyle, 6 yaşında bir çocuğun 26 kez bıçaklandığını gördük. 3 genç adamın, kefiye giydikleri ve Arapça konuştukları için Vermont'ta vurulduğunu gördük. Şubat ayında, Texas'ta düzenlenen bir gösteriden sonra Zekeriya adlı bir gencin vurulduğunu gördük. Bundan daha kötüsü nasıl olur? Ve Gazze'de ailemizden 30 bin kişi ceset torbalarında duruyor."

Bu arada, Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), 7 Ekim 2023'ten bu yana Müslümanlara karşı işlenen ayrımcılık ve nefret suçlarında yüzde 180 artış kaydedildiğini bildirdi.

 

HABERE YORUM KAT