1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD'li Bolton: Türkiye NATO'dan çıkarılmalı
ABD'li Bolton: Türkiye NATO'dan çıkarılmalı

ABD'li Bolton: Türkiye NATO'dan çıkarılmalı

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın danışmanı John Bolton, İsveç medyasına verdiği röportajda Türkiye'den duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

30 Ocak 2023 Pazartesi 17:13A+A-

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye'nin ulusal konularda önemli bir güç olmasından duyduğu rahatsızlığı İsveç medyasında dile getirdi. Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması gerektiğini savunan Bolton, "Bunu çözmenin pek çok yolu var" yorumunu yaptı.

'F-16'lar Türkiye'ye Verilmesin'

ABD'nin Türkiye'ye F-16 vermemesi gerektiğini ifade eden Bolton, "Şahsen ben ABD Başkanı olsam Mayıs ayındaki seçimlerden sonrasına kadar hiçbir şey yapmazdım. Erdoğan'ın, bizden siyasi olarak faydalanmasına izin vermemeliyiz" dedi.

'NATO'dan Çıkarılsın'

Türkiye'nin NATO üyeliğine değinen Bolton, "Uluslararası hukukun rebus sic stantibus maddesi neredeyse her şeye izin vermektedir. NATO'da olmak isteyip istemediklerine kendileri karar verebilirler ya da biz NATO'yu feshedip yeniden kurabiliriz. Bunu çözmenin pek çok yolu var" diye konuştu.

'Sabote Ediyor'

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinde Türkiye'nin süreci zorlaştırdığını belirten Bolton, "Bu çok saçma. Umarım her iki ülkedeki insanlar da sabırlarını kaybetmezler. Bu bir tür şantajdır. Erdoğan, kendi halkına karşı da aynı şekilde davranıyor, dolayısıyla başkalarına karşı da bu şekilde davranması şaşırtıcı değil" dedi.

 

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum