1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD’den Türkiye'nin Suriye Operasyonu Açıklaması
ABD’den Türkiye'nin Suriye Operasyonu Açıklaması

ABD’den Türkiye'nin Suriye Operasyonu Açıklaması

Beyaz Saray’dan Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceğini dile getirdiği askeri operasyon konusunda açıklama geldi.

07 Ekim 2019 Pazartesi 10:17A+A-

Amerika Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları ve önümüzdeki ay Washington’da bir araya gelme kararını aldıkları telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray operasyona ilişkin de bir değerlendirmede bulundu.

Açıklamada Amerika’nın söz konusu operasyonun bir parçası olmayacağı vurgulanırken Amerika’nın, bölgede bugüne dek IŞİD’e yönelik yürüttüğü faaliyete değinildi ve Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine yönelik de eleştiri dile getirildi.

Beyaz Saray açıklamasında “Bugün Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir telefon görüşmesi yaptılar. Türkiye yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine yönelik uzun zamandır planladığı operasyon konusunda harekete geçecek. Amerikan Silahlı Kuvvetleri bu operasyonu desteklemeyecek ve bir parçası olmayacak. Amerikan güçleri IŞİD’in halifelik ilan ettiği ve Amerika’nın onları def ettiği bu bölgelerde artık bulunmayacak. Amerikan hükümeti bölgedeki IŞİD militanlarının geldiği Almanya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine IŞİD savaşçılarını geri almaları konusunda baskı yaptı ancak onlar bu kişileri geri almayı kabul etmediler. Amerika yıllardır vatandaşlarının vergilerine büyük maliyetler getiren bu savaşçıları artık daha fazla tutmayacak. Bundan böyle bölgede geride kalan iki yıl boyunca yakalanmış olan IŞİD savaşçılarından da Türkiye sorumlu olacak“ denildi. (Amerika'nın Sesi)

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum