1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD'den Facebook'a 'ayrımcılık' davası
ABD'den Facebook'a 'ayrımcılık' davası

ABD'den Facebook'a 'ayrımcılık' davası

ABD'de sosyal medya platformu Facebook'a ayrımcılık davası açıldı. Facebook'un işe alırken geçici vize ile ülkede bulunanları, Amerikalılar'a tercih ederek ayrımcılık yaptığı savunuldu.

04 Aralık 2020 Cuma 09:01A+A-

ABD Adalet Bakanlığı, 2 bin 600 kadar pozisyon için Facebook'un nitelikli ABD'lileri işe almak yerine H1-B dahil çeşitli çalışma vizelerine sahip yabancıları tercih ettiğini ve uygulamada "Amerikan vatandaşlarına ayrımcılık olduğunu" savundu.

Açıklamada, bu kişilere ödenen maaşların yıllık 156 bin dolara kadar çıktığı, Facebook'un geçici vizeli işçilere vatandaşlığın yolunu açan, "Yeşil Kart" sponsoru olduğu da vurgulandı.

Facebook Sözcüsü Daniel Roberts ise şirketin Adalet Bakanlığı ile bu konuda işbirliği yaptığını söyledi.

Trump yönetiminin bir "gözdağı" olarak yorumlandı

ABD'de özellikle teknoloji ve bilişim firmalarının, dünyanın dört bir yanından nitelikli yabancı kişileri istihdam edebilmek için H1-B vizesini kullandığı biliniyor.

Amerikan medyasında bugünkü dava, H1-B vizesiyle yabancı çalışan bulunduran diğer firmalara Trump yönetiminin bir "gözdağı" olarak yorumlanırken, başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden'ın ekibinin göreve başlamasının ardından bu konunun çözüleceği değerlendirmelerine de yer verildi.

HABERE YORUM KAT