1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD’den BMGK’ya İran Çağrısı: Cezalandırılsın
ABD’den BMGK’ya İran Çağrısı: Cezalandırılsın

ABD’den BMGK’ya İran Çağrısı: Cezalandırılsın

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD yönetiminin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal etmekle suçladığı İran’ın cezalandırılmasını istedi.

20 Aralık 2017 Çarşamba 09:53A+A-

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Yemen’de Husilere füze tedarik ederek Konsey kararlarını “tehlikeli bir şekilde ihlal ettiğini” ve “istikrar bozucu davranış sergilediğini” ileri sürdüğü İran’ın cezalandırılmasını talep etti.

AA’da yer alan habere göre, İran ile 5+1 (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) ülkeleri tarafından 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya değinen Haley, ABD’nin gelecek günlerde İran’ın tavrıyla ilgili Konsey üyeleriyle bir araya geleceğini belirtti.

Haley, BMGK’nın İran’ın tüm balistik füze faaliyetlerini yasaklamak için yeni bir karar alması gerektiğini savunarak uluslararası topluma da İran’ın “silah satışı, balistik füze fırlatma ve teröre destek verme” gibi faaliyetlerine karşı harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov ise toplantıda tehdit ya da yaptırımlardan ziyade diyaloğun gerekli olduğunu ifade etti.

Safronkov, nükleer anlaşmayla ilgili kararı uygulamak için gerekli olan şeyin “tehdit ve yaptırım dilini bırakmak, diyalog araçlarını kullanmaya başlamak, iş birliği ve karşılıklı güvenin arttırılmasına odaklanmak” olduğunu söyledi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT