1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD’de Yol Kapatma Eylemi: 143 Gözaltı
ABD’de Yol Kapatma Eylemi: 143 Gözaltı

ABD’de Yol Kapatma Eylemi: 143 Gözaltı

ABD’de, Missouri eyaletinin St. Louis kentindeki bir otoyolu kapatan 143 protestocu gözaltına alındı.

05 Ekim 2017 Perşembe 10:05A+A-

ABD’nin Missouri eyaletinin St. Louis kentindeki polis, 2011 yılında 24 yaşındaki siyahi Amerikalı Anthony Lamar Smith’in yaşamını yitirmesine neden olan polis memuruna 15 Eylül’de beraat kararı verilmesini bir otoyolu kapatarak protesto eden göstericilerden 143’ü hakkında gözaltı işlemi uyguladı.

AA’da yer alan habere göre, kentte, 120’si 17 Eylül’deki protestolarda olmak üzere aynı konuyla ilgili eylemlerde gözaltına alınan kişi sayısı 300’e yükseldi.

Bu arada, protestocular ve sivil özgürlük grupları, güvenlik güçlerini eylemler sırasında göstericilere sert yöntemler kullanmakla suçladı. Polis de protestocuların taş ve diğer cisimleri attığını, bazı mağazaların vitrinlerini parçaladıklarını ifade etti.

ABD’de siyahilerin vatandaşlık haklarının korunması konusunda faaliyette bulunan Siyahi Haklarını Geliştirme Ulusal Birliği (NAACP), önceki aylarda siyahilere yaptığı seyahat uyarısında, Missouri eyaletinde siyahilerin polis tarafından durdurulması ihtimali nedeniyle bu eyalete gitmemelerini istemişti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT