1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın Asker Çekme Kararına Karşı Çıkan Tasarıyı Onayladı
ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın Asker Çekme Kararına Karşı Çıkan Tasarıyı Onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın Asker Çekme Kararına Karşı Çıkan Tasarıyı Onayladı

​​​​​​​ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den Amerikan askerinin çekilmesine karşı olan tasarıyı onayladı

17 Ekim 2019 Perşembe 03:19A+A-

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den Amerikan askerinin çekilmesine karşı olan tasarıyı onayladı.

Temsilciler Meclisi, bugün yapılan oylamada tasarıyı 60'a karşı 354 oyla kabul etti. Tasarıya göre, askerlerin geri çekilmesi Suriye, İran ve Rusya da dahil olmak üzere ABD'nin rakiplerine fayda sağlıyor. Ayrıca tasarı, Türkiye'yi Suriye'nin kuzeyinde başlatılan askeri harekâtı "derhal durdurmaya" çağırıyor.

'Suriyeli Kürtlerin desteklenmesi gerektiğini' ön gören tasarı, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü operasyonun durması yönünde çağrı yapıyor.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan 15 Ekim'de yapılan açıklamada, Türkiye'den iki bakanlık ve üç bakanın yaptırım listesine alındığını duyurmuştu.

Açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere iki bakanlığın yaptırım listesine alındığı belirtilmiş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yaptırım uygulandığı kaydedilmişti.

 

HABERE YORUM KAT