1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD, Suriye’de Olduğu Gibi Irak’ta da PKK’nın Arkasında!
ABD, Suriye’de Olduğu Gibi Irak’ta da PKK’nın Arkasında!

ABD, Suriye’de Olduğu Gibi Irak’ta da PKK’nın Arkasında!

​​​​​​​ABD yönetimi, TSK'nın Sincar Dağı bölgesinde ve Suriye'nin kuzeydoğusunda Karaçok'ta PKK ve Suriye uzantısı PYD'ye düzenlediği hava harekatında "koordinasyon sorunu yaşandığını" öne sürerek operasyonlardan kaygı duyulduğunu açıkladı.

26 Nisan 2017 Çarşamba 00:18A+A-

ABD yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak'ın kuzeyinde Sincar Dağı bölgesinde ve Suriye'nin kuzeydoğusunda Karaçok'ta PKK ve Suriye uzantısı PYD'ye karşı düzenlediği hava harekatında "koordinasyon sorunu yaşandığını" öne sürerek operasyonlardan kaygı duyulduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı günlük basın brifinginde, TSK'nın Sincar ve Karaçok bölgelerindeki operasyonlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, bir soru üzerine Türkiye’nin düzenlediği hava harekatından dolayı “derin kaygı” duyduğunu belirtti.

Türkiye'nin PKK'ya karşı verdiği haklı mücadeleyi anladıklarını ifade eden Toner, “Türkiye’nin Kuzey Irak’ta ve Kuzey Suriye’de düzenlediği hava saldırılarına ilişkin ABD ya da IŞİD’e karşı koalisyonla yeterli koordinasyon sağlanmamıştır.” dedi.

Toner, düzenlenen hava saldırısı hakkında Türkiye’ye “doğrudan” kaygılarını ilettiklerini söyledi.

Ayrıca Toner, Türkiye’nin IŞİD’e karşı çok önemli bir partner olduğuna dikkati çekerek bölgedeki savaş alanında “IŞİD’e karşı baskıyı korumak adına” yakın koordinasyon halinde olunmasının önemli olduğunu vurguladı.

Pentagon'dan TSK operasyonu açıklaması

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin operasyonları konusunda ABD ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon ile yeterli bir şekilde koordine edilmediği gerekçesiyle "Türkiye’ye kaygılarını dile getirdiklerini" açıkladı.

AA muhabirinin, "Amerikan subaylarının PYD/PKK'lılar ile Türkiye’nin Karaçok bölgesinde vurduğu alanları incelemeye katıldığı" iddialarına yönelik sorusuna Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, yazılı açıklama ile cevap verdi.

Galloway, söz konusu harekatın IŞİD karşıtı koalisyon tarafından onaylanmadığını ve IŞİD’e karşı ittifak ettikleri güçlerin vurulmasına neden olduğunu iddia etti.

PKK örgütünün Türkiye’ye karşı teşkil ettiği tehdidin farkında olduklarını ifade eden Binbaşı Galloway, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin gün içerisinde Kuzey Suriye ve Irak’ta ABD ve daha geniş anlamda IŞİD karşıtı koalisyon ile yeterince koordinasyon yapmadan gerçekleştirdiği hava saldırıları konusunda son derece kaygılıyız. Kaygılarımızı Türkiye hükümetine ifade ettik. Bu hava saldırıları IŞİD karşıtı koalisyon tarafından onaylanmadı ve IŞİD ile mücadelede Kürt Peşmergeler de dahil müttefik kuvvetlerimizin talihsizce hayatını kaybetmesine yol açtı.”

Sözcü, ABD subaylarının bölgede inceleme yapması konusundaki soruları ise yanıtsız bıraktı.

Türkiye, söz konusu bölgelerde sabaha karşı hava harekatı düzenlemiş ve Genelkurmay Başkanlığı 70 PKK'lının etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı. TSK tarafından düzenlenen hava harekatında, Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı bölgesinde 40, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok'ta da 30 civarında PKK’lının etkisiz hale getirildiği kaydedilmişti.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT