1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD, Paris İklim Anlaşması'na resmi olarak geri döndü
ABD, Paris İklim Anlaşması'na resmi olarak geri döndü

ABD, Paris İklim Anlaşması'na resmi olarak geri döndü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Başkanı Joe Biden'ın Paris İklim Anlaşması'na geri döneceğine yönelik kararnameyi imzaladığını hatırlatarak, bugünden sonra ABD'nin artık resmi olarak anlaşmanın tarafı olduğunu söyledi.

19 Şubat 2021 Cuma 21:46A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, Paris İklim Anlaşması'nın küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklimde yaşanan değişimleri engellemek açısından benzersiz bir çerçeve anlaşması olduğunu söyledi.

Blinken, "2016'da anlaşmaya katılmamız, bugün anlaşmaya yeniden katılmamız kadar bundan sonra gelecek haftalarda, aylarda ve yıllarda neler yapacağımız da önem arz edecektir" dedi.

"Bir daha asla eklenti bir konu olmayacak"

Blinken, ABD'nin ikili ve çok taraflı görüşmelerde iklim değişikliğini gündeme getireceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İklim değişikliği ve bilim diplomasisi dış politika görüşmelerinde artık bir daha asla eklenti bir konu olmayacak. İklim değişikliğinin gerçek tehditlerine odaklanmak ve bilim insanlarımızı dinlemek, bizim iç ve dış politika önceliklerimizin merkezindedir."

Biden, 22 Nisan'da Liderler İklim Zirvesi'ne katılacak

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Biden'ın 22 Nisan'da yapılacak Liderler İklim Zirvesi'ne de katılacağını açıkladı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Haziran 2017'de ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekileceğini duyurmuş, 4 Kasım 2019'da ise resmi olarak anlaşmadan ayrılmıştı. 

HABERE YORUM KAT