1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD Öncülüğündeki Koalisyon Güçleri Suriye'de İran Ordusunu Vurdu!
ABD Öncülüğündeki Koalisyon Güçleri Suriye'de İran Ordusunu Vurdu!

ABD Öncülüğündeki Koalisyon Güçleri Suriye'de İran Ordusunu Vurdu!

ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon'a ait savaş uçakları, Suriye'nin doğusunda Esed rejimi için çalışan İran ordusuna bağlı milislere saldırdı. Saldırıda çok sayıda milisin öldüğü kaydedildi.

12 Mart 2020 Perşembe 13:16A+A-

Irak'ta bir ABD üssünün saldırıya uğramasının ardından, ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon'un savaş uçakları Suriye'de İran'a ait 3 askeri noktayı hedef aldı.

AA'nın Deyrizor'daki yerel kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, Koalisyon'a ait savaş uçakları, Bukemal ilçesinde bulunan İmam Ali üssü, sanayi ve Hizam bölgelerindeki askeri noktalara saldırdı.

Kaynaklar, İran Devrim Muhafızları ve emirlerindeki yabancı terörist grupların barındığı üstte ölen ve yaralananlar olduğunu bildirdi.

ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, dün akşam Irak'taki koalisyon kuvvetlerinin bulunduğu Taci Kampı'nın roketle vurulduğunu belirtmiş, ABD medyası da 2 Amerikan askerinin yanı sıra 1 İngilizin öldüğünü ve 11 kişinin ise yaralandığını bildirmişti.

ABD medyasına bilgi veren yetkililer, söz konusu saldırının İran'a yakın gruplarca yapılmış olabileceğine dikkati çekmişti.

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru hatlarıyla ticaret yolları da bu kentten geçiyor.

Deyrizor'un batısı, Kasım 2017'de İran destekli grupların ve Rusya'nın yardımıyla, IŞİD işgaline son veren Esed rejiminin eline geçti.

Rejimin kara gücü haline gelen İran'a bağlı milis gruplar, en yoğun şekilde Deyrizor'da varlık gösteriyor.

Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor'da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli milisleri İran Devrim Muhafızları Ordusu mensupları komuta ediyor.

İran destekli gruplar, Deyrizor'da el koydukları mülklerde mezhep temelli eğitim veriyor, kültürel faaliyetler düzenliyor, Şii inancına ait ibadethane olan "Hüseyniyeler”i açıyor.

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT