1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD Kongresi'ndeki iki kilit Demokrat İsrail'e büyük silah satışını onayladı
ABD Kongresi'ndeki iki kilit Demokrat İsrail'e büyük silah satışını onayladı

ABD Kongresi'ndeki iki kilit Demokrat İsrail'e büyük silah satışını onayladı

Washington Post'un Pazartesi günü ismini vermediği üç yetkiliye dayandırdığı haberine göre, ABD Kongresi'ndeki iki kilit Demokrat, İsrail'e 18 milyar dolardan fazla değerde 50 adet F-15 savaş uçağını içeren büyük bir silah satışını desteklemeyi kabul etti

18 Haziran 2024 Salı 15:30A+A-

Post'un haberine göre Temsilci Gregory Meeks ve Senatör Ben Cardin, iki milletvekilinin aylarca satışı geciktirmesinin ardından Biden yönetiminin yoğun baskısı altında anlaşmayı imzaladı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi İletişim Direktörü Eric Harris Post'a yaptığı açıklamada, "Başkan Cardin'in sahip olduğu herhangi bir sorun veya endişe, (Biden) Yönetimi ile devam eden istişarelerimiz yoluyla ele alındı ve bu nedenle bu davanın ilerlemesine izin vermenin uygun olduğunu düşündü" dedi.

Meeks gazeteye yaptığı açıklamada Beyaz Saray ile yakın temas halinde olduğunu ve onları insani yardım çabaları ve sivil kayıplar konusunda İsrail'e baskı yapmaya çağırdığını söyledi. Post'a göre Meeks, F-15'lerin "bundan yıllar sonrasına" kadar teslim edilmeyeceğini söyledi.

Her iki milletvekilinin ofisi de yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Biden, 37,000'den fazla Filistinlinin ölümüne ve 2.3 milyonluk nüfusun neredeyse tamamının yerinden edilmesine neden olan Gazze'ye yönelik sekiz aylık saldırısı karşısında İsrail'e verdiği kesintisiz destek nedeniyle kendi Demokrat partisinin üyeleri tarafından giderek daha fazla baskı altına alınıyor.

Biden çatışmanın her iki tarafına da ateşkese varmaları için baskı yaptı.

HABERE YORUM KAT