1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD, İsrail'in Refah'taki saldırılarını "askeri anlamda kapsamlı" bulmuyormuş
ABD, İsrail'in Refah'taki saldırılarını "askeri anlamda kapsamlı" bulmuyormuş

ABD, İsrail'in Refah'taki saldırılarını "askeri anlamda kapsamlı" bulmuyormuş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, işgalci İsrail'in Gazze'nin güneyinde, Refah'taki sivil katliamlarının "askeri anlamda kapsamlı" olmadığını iddia etti.

14 Haziran 2024 Cuma 14:30A+A-

Miller, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, hamiliğini yaptıkları İsrail'in Refah'ta sürdürdüğü katliamları "son derece yakından" takip ettiklerini dile getirerek, "Onların (İsrail'in), Gazze ve Han Yunus'taki gibi askeri anlamda kapsamlı bir saldırı başlattığını görmedik. Mevcut saldırılar, sivil halk üzerinde dramatik sonuçları olan ancak 'sınırlı saldırı' şeklinde nitelenebilecek bir durum." dedi.

Bir milyondan fazla insanın Refah'ı terk etmek zorunda kaldığını belirten Miller, bu insanlara yardım ulaştırılması için çalışmalarına devam ettiklerini söylediği asılsız iddialarını tekrarladı.

Miller, "Saldırıların kendisine baktığımızda yine de daha önce gördüklerimizden ve uyardıklarımızdan biraz daha farklı görünüyor." diye konuştu.

İşgal ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, 7 Mayıs sabahı da Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT