1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Güney Kore Büyükelçisi’ne Saldırı
ABD Güney Kore Büyükelçisi’ne Saldırı

ABD Güney Kore Büyükelçisi’ne Saldırı

ABD’nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert, başkent Seul’de uğradığı usturalı saldırıda yaralandı. Kore milliyetçisi saldırgan, eylemi sırasında "Kuzey ve Güney Kore birleşmeli" diye bağırdı.

05 Mart 2015 Perşembe 11:47A+A-

ABD'nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert'e usturalı saldırı düzenleyen kişinin, Kore milliyetçisi olduğu belirlendi.

Yonhap Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre başkent Seul'daki bir toplantı sırasında Lippert'i hedef alan saldırgan 55 yaşındaki Kim Ki-Jong.

Haberde Kim Ki-Jong'un saldırı sırasında "Güney ve Kuzey Kore yeniden birleşmelidir" diye bağırdığı belirtildi.

Kaldırıldığı hastanede gazetecilere açıklama yapan 42 yaşındaki Lippert, ''İyiyim. Endişelenmenize gerek yok'' dedi. Lippert Twitter hesabından da iyi olduğunu takipçileriyle paylaştı.

Yonsei Üniversitesi Hastanesi Müdürü Jung Nam-shik, yanağından ve çenesinden beş ustura darbesi alan Lippert'in sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Saldırıyla ilgili medyaya yansıyan fotoğraflarda Lippert, kanlar içinde yüzünü tutarken görülüyordu.

Yüzüne 80 dikiş atılan Lippert'in dört gün hastanede kalması bekleniyor.

Saldırganın da olay sırasında ayak bileğini kırdığı, sorgulanmadan önce hastanede kısa süre tedavi gördüğü bildirildi.

Japon Büyükelçiye de saldırmıştı

Gözaltına alınan Kim'in, Kore milliyetçisi olduğu ve 2010'da da Seul'da Japon Büyükelçi Toshinori Shigeie'ye saldırı düzenlediği belirlendi.

Güney Kore istihbaratı, saldırganın 1988'de Seul'daki bir tecavüz olayının araştırılması için Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde kendini yakmaya çalıştığını, 2006 ve 2007'de de 6 defa Kuzey Kore'yi ziyaret ettiğini ortaya çıkardı.

Saldırının ardından Seul'daki ABD Büyükelçiliği binasında güvenlik önlemleri artırıldı.

Cumhurbaşkanı kınadı

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Lippert'e yönelik saldırıyı kınadı ve olayın aydınlatılacağına söz verdi. Park, "Bu vahşi davranış, ABD ve Seul ilişkilerine yapılan bir saldırıdır" dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, Başkan Barack Obama'nın Lippert'e geçmiş olsun dileklerini ilettiğini kaydederken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf saldırıyı şiddetle kınadı.

Ekim ayında ABD'nin Seul büyükelçisi atanan Lippert, daha önce Dışişleri Bakanlığı'nda Asya Masası'nda danışmanlık yapıyordu.

HABERE YORUM KAT