1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AB: Rusya'nın uluslararası taahhütlere uymasını bekliyoruz
AB: Rusya'nın uluslararası taahhütlere uymasını bekliyoruz

AB: Rusya'nın uluslararası taahhütlere uymasını bekliyoruz

​​​​​​​Avrupa Birliği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Rus muhalif Aleksey Navalny'nin serbest bırakılması talebini Rusya'nın yerine getirmesi için çağrı yaptı.

18 Şubat 2021 Perşembe 23:44A+A-

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Navalny hakkında dün yaptığı talebini hatırlattı.

Navalny'nin bir an önce serbest bırakılmasını isteyen Borrell, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi taraflarından olan Rusya'nın uluslararası taahhütlerine uymasını bekliyoruz" dedi.

Navalyn'nin sağlığı yeterli korunmuyor

AİHM'den dün yapılan açıklamada, Rusya'nın Navalny'nin hayatı ve sağlığı için yeterli korumayı sağlamadığı, Rus muhalifin serbest bırakılması gerektiği belirtilmişti.

Navalny'e hapis cezası

Navalny, 22 Ağustos 2020'de zehirlendiği iddiasıyla Berlin’e götürülmüş ve burada tedavi gördükten sonra 17 Ocak'ta ülkeye giriş yaparken Moskova'da havaalanında tutuklanarak hapse konulmuştu.

Rusya mahkemesi, Navalny'e geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasını, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevirmişti.

Mahkeme, önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalny'nin kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

HABERE YORUM KAT