1. HABERLER

  2. HAK İHLALLERİ

  3. 11 Yaşındaki Suriyeli Çocuğa Bu Vahşeti Uygulayan Zabıta Hangi İklimden Besleniyor?
11 Yaşındaki Suriyeli Çocuğa Bu Vahşeti Uygulayan Zabıta Hangi İklimden Besleniyor?

11 Yaşındaki Suriyeli Çocuğa Bu Vahşeti Uygulayan Zabıta Hangi İklimden Besleniyor?

Mendil satarak ailesine bakan 11 yaşındaki Muhammed'in zabıta karakolunda saatlerce dövüldüğü ortaya çıktı. Zalim zabıtanın açığa alması olumlu bir adım ama yetmez. Muhacirlere yönelik saldırganlığı besleyen iklimi kökünden kurutmak şart!

12 Eylül 2019 Perşembe 11:17A+A-

İstanbul Fatih'te mendil satarak ailesine bakan Suriyeli çocuklardan 11 yaşındaki Muhammed'in zabıta karakolunda saatlerce dövüldüğü ortaya çıktı. Sosyal medya platformu Twitter'da dayak fotoğrafının da yer aldığı paylaşımlar üzerine kullanıcılardan binlerce tepki mesajı geldi. Dayağın ardından günlerce yakın çevresine "Artık burada bizi kimse sevmiyor" diyen Suriyeli Muhammed'e kullanıcılar 'muhammetseniseviyoruz' etiketiyle sahip çıktı.

"100 LİRAYI VERDİM VURMA DEDİM"

Karar gazetesi, Sultanahmet'teki zabıta karakolunda yaşanan dayak olayının tanıklarına ve Muhammed'e ulaştı. Neredeyse her gün Sultanahmet başta olmak üzere Fatih'in kalabalık semtlerinde mendil satarak hasta annesi ve 10 yaşındaki akrabası Dünya'ya bakan Muhammed, iki hafta önce zabıta memuru, O.Ö tarafından yakalanarak karakola götürüldü. Muhammed karakolda yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

Muhammed'in vücudu morluklar içinde kaldı. Sağ kolunu günlerce kullanamadı.

"Bırakacaklar sanıyordum. Beni yakalayan zabıta, diğer çocuklara vuruyordu. Bana vurmasın diye 'bisikletimi tamir için biriktirdim, 100 liram var onu vereyim' dedim. Aldı. Bana vurmadı. Bize yardım eden mahalleden O. abi aradı. 'Annen aradı. Seni almaya geliyorum' dedi. Telefonu kapattıktan sonra O., bana vurmaya başladı 'Burada olanları anlatırsan dayağı yersin. ' dedi. Elindeki sopayla vurdu. Koluma, sırtıma, bacaklarıma vurdu."

ÇOCUĞUN ÜZERİNDE SOPA KIRMIŞ

Muhammed'i insafsız zabıtanın elinden kurtaran mahalle sakini O.A ise dayak, küfür ve hakaretlerin saatlerce sürdüğünü, çocuğun üzerinde sopa kırıldığını söyledi. O.A, yaşananları şöyle anlattı:

Muhammed'in ailesine mahalleli olarak yardım ediyoruz. Annesi aradı ve oğlunun zabıta tarafından karakola götürüldüğünü söyledi. Ben hemen gidemedim. Gece 23.00 gibi gittim. Muhammet saat 13.00'ten o saate kadar aç susuz bekletilmiş. Sırtındaki morlukları gösterdim. 'Bu çocuk kendi kendini mi dövdü. Dayak atılmış' dedim. 'Kim yaptı bunu' diye sordum. Kimse sesini çıkarmadı. O sırada etrafımı polisler sardı. Daha fazla ısrar edemedim. Çocuklar O. adında zabıta memurunun kendilerini dövdüğünü söyledi. O sırada da elinde sopayla orada duruyordu. Mahemmed'i tehdit etmiş. 'Buradakileri anlatırsan seni daha beter yaparım' demiş. Muhammed'i kendisini koşturduğu ve terlettiği için çok dövdüğünü söylemiş. Zabıtaların arasında M.Ş adında biri varmış. Gizli gizli onlara yardım etmiş. Muhammed'i bana vermiyorlardı. O zabıta yardım etti aldık.

PSİKOLOJİLERİ ALTÜST OLDU

Muhammed'in olaydan sonra sürekli "Bizi burada kimse sevmiyor" demeye başladığını söyleyen O., "Sağ eliyle bir bardağı dahi tutamıyordu. Sırtında kollarında morluklar vardı. Bunu hiçbir vicdana sığdıramıyorum. Bunu yapan insan olamaz" diyerek tepki gösterdi. Ailenin Fatih Karagümrük'te bodrum katta yaşadığını ancak evden çıkmak zorunda kaldığını belirten O., "Yeni bir ev bulduk. Maddi yardıma ihtiyaçları var. Ailenin psikolojisi altüst oldu" diye konuştu.

Muhammed'e dayak atılan karakolun sabıkasının da kabarık olduğu öğrenildi. Dilenci ve mendil satan çocukların bu karakola getirildiği, zaman zaman benzer olayların yaşandığı öğrenildi.

Muhammed'in dramının sosyal medyada duyulmasının ardından vatandaşlar 'zabıta terörü'ne binlerce paylaşımla tepki gösterirken, #muhammetseniseviyoruz etiketiyle aileye destek oldu.

ZALİM ZABITA AÇIĞA ALINDI

İnsanlık dışı muamelenin duyulması üzerine Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Fatih Belediye Başkanlığı harekete geçti. Aileye maddi yardım ve Muhammed'e psikolojik destek verilecek.

Olaydan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile İstanbul Valilği'nin bilgilendirmesiyle haberdar olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da soruşturma talimatı verdiği öğrenildi. Fatih Belediyesi'nden bilgi alan kaymakamlığın da adli süreci yakından takip ettiği belirtildi. Fatih Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ise Muhammed'e dayak attığı tespit edilen zabıta O'yu açığa aldı. Hakkında idari işlem başlattı. Kaymakamlık ve belediye, çocuklara kötü muamelenin yapıldığı karakolla ilgili de inceleme başlattı.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum