1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. 10 Mülteci Gelmesin Diye 860 Bin Lira Ödeyecekler!
10 Mülteci Gelmesin Diye 860 Bin Lira Ödeyecekler!

10 Mülteci Gelmesin Diye 860 Bin Lira Ödeyecekler!

Avrupa'nın en zengin ülkesi olarak bilinen İsviçre'nin bir köyü 10 mülteciyi almamak için 860 bin lira ödeyecek. Köy sakinleri, onları istememekte çok isabetli bir karar verdiklerini söyleyerek, “Burada onlara yer yok.” şeklinde ırkçı söylemlerde bulundu.

02 Haziran 2016 Perşembe 14:49A+A-

İsviçre'nin en büyük kenti Zürih'in 16 kilometre uzağında yer alan Oberwil-Lieli köyü, “mülteci krizi”nin zirvede yaşandığı şu günlerde, Avrupa tipi misafirperverliğin nasıl olduğunu gösterdi!

860 Bin Lira Ödeyecekler!

“Avrupa'nın en zengin köyü” olarak bilinen Oberwil-Lieli'ye sâdece 10 tane mülteci yerleştirilecekti. Ancak İsviçre hükûmetinin bu teklifini kabûl etmek istemeyen zengin köy sakinleri referandum yaparak, mültecileri almak yerine devlete para ödemeyi ve bakımlarını sağlamayı teklif etti. 10 mülteciyi almak istemediğini belirten köy halkı, 290 bin İsviçre frangı ödeyecek. Bu da Türkiye parası ile 860 bin liraya tekabül ediyor.

oberwil-lieli-(2).jpg

Köy Sakinlerinin 300'ü Milyarder

2 bin 200 nüfusu bulunan köy sakinlerinin 300'ü milyader. Mayıs ayında yaptıkları referandumda, köy sakinlerinin yüzde 52'si mültecilerin gelmesine karşı çıktı. Köy sakinleri bunun çok makul bir istek olduğunu düşünüyor ve “Onları burada istemiyoruz, hepsi bu!” şeklinde ifadeler kullanıyor.

oberwil-lieli-(3).jpg

“Göçmenleri Almaya Uygun Değiliz”

Köy sakinlerinden biri, “Onları burada istemiyoruz, hepsi bu. Bu hayat için çok çalıştık ve bu güzel köydeki yaşamımızın bozulmasını istemiyoruz. Göçmenleri almaya uygun değiliz.” ifadelerini kullandı”. dedi.

“Burada Onlara Yer Yok”

Referandumdan sonra konuşan bazı köy sakinleri de, “Biz doğru bir adım attık. Avrupa mülteci kaynıyor. Burada onlara yer yok.” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

2 Yorum