1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zübeyde Hanım'a Meclis'ten Ret!
Zübeyde Hanıma Meclisten Ret!

Zübeyde Hanım'a Meclis'ten Ret!

8 yeni üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısının görüşmeleri sırasında İzmir'deki üniversiteye 'Zübeyde Hanım' isminin verilmesi istemi reddedildi.

15 Temmuz 2010 Perşembe 17:51A+A-

TBMM, İzmir'deki üniversiteye Atatürk'ün annesi 'Zübeyde Hanım'ın isminin verilmesi önerisini reddetti.

Kanuna göre, Ankara'da 'Yıldırım Beyazıt', Bursa'da 'Bursa Teknik', İstanbul'da 'İstanbul Medeniyet', İzmir'de 'Kâtip Çelebi', Konya'da 'Konya', Erzurum'da 'Erzurum Teknik' ve Kayseri'de 'Kayseri Abdullah Gül' ve Antalya'da 'Uluslararası Antalya Üniversitesi' kurulacak.

ÖNCE TURGUT REİS SONRA KÂTİP ÇELEBİ

Yasalaşan tasarının TBMM'de önceki gece yapılan görüşmeler sırasında CHP'li Bülent Baratalı 7 CHP milletvekili, İzmir'de kurulacak yen üniversitenin adının "Zübeyde Hanım Üniversitesi" olması konusunda bir önerge verdiler. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu önergeye katılmadığını açıkladı.

CHP'li Baratalı ise, halen İzmir'de yedi ayrı üniversite bulunduğunu, 8'inci Üniversitenin de önce "Turgut Reis" adıyla kurulmasının planlandığını ancak daha sonra TBMM Plan Bütçe Komisyonunda "Kâtip Çelebi" biçiminde değiştirildiğini hatırlattı.

Baratalı "İlk defa, bir hanımefendinin adı üniversite adı olacaktır. Devletin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı olduğu zaman İzmir milletvekiliydi, eşi İzmirlidir. Annesini İzmirlilere emanet etmiştir, annesinin mezarı Karşıyaka'dadır. O nedenle, biz İzmirlilerin, devletimizin kurucusuna böyle bir borcumuz var." dedi.

Ancak CHP'lilerin bu önergesi, AKP oylarıyla reddedildi. İzmir'deki yeni üniversitenin adı 1608-1656 tarihleri arasında yaşayan, Osmanlı bilim adamı Katip Çelebi olacak.

(Gazeteport)

HABERE YORUM KAT