1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Zoro Kıyafeti de Yasaklansın!”
“Zoro Kıyafeti de Yasaklansın!”

“Zoro Kıyafeti de Yasaklansın!”

İngiliz Observer gazetesi, Fransa'da bugün yürürlüğe giren burka yasağının, ülkenin temel değerleri ile çeliştiğini savundu.

11 Nisan 2011 Pazartesi 10:54A+A-

Observer gazetesi köşe yazarı Viv Groskop, 'Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik – Burka giymemek şartıyla' başlıklı makalesinde, burka yasağının 'güvenlik' amaçlı olmadığını, 'ideolojik' tutumdan kaynaklandığını vurguladı.

Fransa yönetiminin yüzü kapatan burkanın "tehlikeli ve illegal" olduğunda karar kıldığını belirten yazar, yasağa karşı gelinmesi halinde başta para cezası olmak üzere farklı yaptırımlarının olacağını aktardı. Bu yasağın "halkın güvenliği" veya "ezilen kadını özgürlüğüne kavuşturmak" ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını savunan Groskop, bunun sadece "aşırı göçmen-karşıtlığı hissiyatından" kaynaklandığına dikkat çekti.

Yüzün kapatılmasına izin vermeyen söz konusu yasağın çok "komik" ve "dayanaksız" olduğunu savunan Groskop, farklı şekillerde yüzünü kapatan kişilerin de bu yasak kapsamına alınıp alınmayacağını merak ettiğini sordu. Groskop, "O halde bu yasağa göre, Fransızlar cadılar bayramı veya özel günlerde yüzü örten 'Zoro kıyafeti' veya 'kedi kostümünü' giymekten mahrum kalacak. Kayakçılar ise kar maskesi takamayacak. Daha da ötesi, erkekler bütün yüzlerini kaplayacak şekilde bıyık-sakal bırakamayacak ve Noel Baba yılbaşında çocukları ziyaret edemeyecek." diyerek yasağı alaycı bir dille eleştirdi.

BELÇİKA'DA SADECE 30 KİŞİ BURKA KULLANIYOR

Burkanın yasaklandığı ülkelerde burkanın kullanımının çok düşük olduğunu ve bu durumu "cadı avcılığına" benzeten köşe yazarı, "Yasağın yürürlükte olduğu Belçika'da sadece 30 kadının burka giydiğini biliyor musunuz? Evet, yanlış duymadınız. Sadece 30 kişi." vurgusunu yaptı. Fransa'daki durumun da Belçika'dan farklı olmadığını ve burka kullananların sayısının 2 binden az olduğunu kaydeden Groskop, "Buna rağmen yetkililer 100 bin afiş ve 400 bin broşür dağıtıyor. Sloganları ise şu: 'Cumhuriyet, yüzü açık şekilde yaşar.'" ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE'DE YASAĞIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ BİR MÜSLÜMAN

"Küçük bir parça kıyafet yüzünden ne de çok yaygara koparılıyor." diyen Groskop, yasağın Belçika ve İtalya'da çoktan yürürlükte olduğunu; Hollanda'da bu yıl kanunlaşması beklendiğini; Kanada, Danimarka ve İspanya'da ise tartışılmaya devam ettiğini kaydetti.

Ülkesi İngiltere'de ise Muhafazakar Parti Milletvekili Philip Hollobone'nin geçen yıl, burka yasağını içeren bir yasa tasarısı verdiğini hatırlatıyor. Groskop, bu tasarıya destek verenlerin başında ise Ukip Partisi'nden Nigel Farage ve "sürpriz olarak" Müslüman Saira Khan'ın geldiğini aktardı. Khan'a göre burka yasağı, "ırkçılık içermiyor" ve toplumun "genel hissiyatını" yansıtıyor. İslam dinine mensup olan Khan ayrıca, burkanın toplumu ayrıştıran bir sembol olduğunu iddia ediyor.

CEZASI HAPİS OLSA BİLE MÜCADELEYE DEVAM EDECEK

Gazetenin aynı sayısında Kim Willsher imzalı diğer bir haberde de yasağın "sembolü" haline gelen Kenza Drider'in hikayesine tam sayfa olarak yer verildi. Haberde, 4 çocuk annesi Drider'in yıllardır kullandığı burkadan vazgeçmeyeceği ve cezası hapisle sonuçlanacak olsa bile mücadelesine sonuna kadar devam edeceği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT