1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Zirve Katliamı'nda Çarpıcı İtiraf
Zirve Katliamında Çarpıcı İtiraf

'Zirve Katliamı'nda Çarpıcı İtiraf

Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Levent Ersöz'le irtibatlı olduğunu itiraf eden JİTEM elemanı, ifadesinde iktidarı zayıflatmak için Malatya'da eylem planlandığını açıkladı.

21 Ağustos 2010 Cumartesi 10:01A+A-

Malatya'da 3 kişinin katledildiği Zirve Cinayeti'nin dünkü duruşmasına tanıkların ifadesi damgasını vurdu.

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 28. duruşması görüldü. Duruşmaya Sivas ve Amasya'da tutuklu bulunan ve bir sonraki celsede tanık olarak dinlenmesine karar verilen Orhal Kartal ve Erhan Özen'in ifade tutanaklarındaki sözleri damgasını vurdu. 1997-2005 yılları arasında JİTEM'de gayri resmi istihbarat elemanı olarak çalışan Özen, Zirve yayınevi cinayetinin Veli Küçük, Muzaffer Tekin ve Levent Ersöz'le irtibatlı olduğunu belirtti.

'KARTAL'I TANIR MISIN' SORUSU

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'n-deki duruşma başladıktan kısa süre sonr mahkeme başkanı tarafından, Sivas Ce-zaevi'nde tutuklu bulunan Orhan Kartal'ın cumhuriyet savcılığınca alınan ifadesi okundu. Mahkeme başkanı Kartal'ın ifadesinde Zirve Yayınevi çalışanı ve cinayetin azmetti ri ci si ol duğu id di a edi len Varol Bü lent Aral'la ilgili iddiaların yer aldığını dile getirdi. Mahkeme başkanı, Aral'a, Orhan Kartal'ı tanıyıp tanımadığını sordu.

KENDİSİ JİTEM'E ÇALIŞIR

Mahkeme başkanının sorusuna, önce; "Hayır" yanıtını veren Aral, ardından şöyle konuştu: ''Kendisi JİTEM adına çalışan bir PKK itirafçısıdır. Uzun süre Kandil'de eğitim gören 'Botan' kod adlı bu terörist daha sonra itirafçı olarak JİTEM adına çalışmaya başladı.'' Aral bu sözlerinin ardından "Baronun verdiği avukat aleyhime çalışıyor'' diye bağırdı. Zorunlu müdafi avukat Hasan Duran ile aralarında karşılıklı tartışma başlayan Aral, ''11 ay sonra çıkıyorum. Seninle görüşeceğim'' diye tehditte bulundu. Zorunlu müdafi avukat Hasan Duran, ise mahkeme heyetinden söz alarak davadan çe kil diğini açıkladı.

İŞTE O ŞOK İTİRAFLAR

Son derece hararetli geçen mahkemede Sivas ve Amasya'da tutuklu bulunan ve ifadeleri alınarak bir sonraki celsede tanık olarak dinlenmelerine karar verilen Orhan Kartal ile Erhan Özen'in ifade tutanakları avukatlara verildi. Sivas'ta ifadesi alınan Orhan Kartal'ın şok etkisi yaratan iddiaları şöyle:

KÜÇÜK'E BÜYÜK SAYGI DUYARDI

"2008 yılında Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalırken Varol Bülent Aral'la tanıştım. Arkadaş olduk. Kendisi sohbetlerimiz esnasında Ergenekon adına çalıştığım, Veli Küçük'e saygı duyduğunu, devletin arkasında olduğunu söyledi. Malatya Zirve Yayınevi cinayetlerini kendisinin yönlendirdiğini ve o çocukların (sanıkların) bir tavuğu bile öldürme cesaretlerinin olmadığını, buna benzer cinayetlerin yapılmasının uygun olacağını söylemişti. Türkiye'de yalnızca Türklerin yaşaması gerektiğini, diğer azınlıkların ise Türkiye'yi terk etmesi gerektiğini söylüyordu''

KÜÇÜK'TEN MALATYA'DA EYLEM

1997 ile 2005 yılları arasında JİTEM'de gayri resmi istihbarat elemanı olarak çalıştığını iddia eden Erhan Özen ise ifadesinde şu iddialarda bulundu: ''Ben 1997 ile 2005 yılları arasında JiTEM'de gayri resmi olarak istihbarat elemanlığı yaptım. Bu süre zarfında Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Levent Ersöz isimli şahıslarla irtibatlanarak çalıştım. Çalıştığım bu süre zarfında Muzaffer Tekin ve kod adları Yusuf ve Şiran olan şahıslardan mevcut iktidarı zayıflatmaya ve zor durumda bırakmaya yönelik eylemler planlandığını bilmekteydim. Bu eylemlerin içerisinde Malatya'da misyonerlik faaliyetlerinin yoğunlaştığı ve bu nedenle acil veya normal düzeyde kodlamalar yapılmak suretiyle buralarda eylem yapılacağı dile getiriliyordu"

15 EKİM'E ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, başka suçlardan tutuklu bulunan Orhan Kartal ve Erhan Özen'in tanık olarak dinlenmesine karar vererek duruşmayı 15 Ekim tarihine erteledi.

KAFES EYLEM PLANI BAĞI ARAŞTIRILACAK

Mahkeme heyeti Malatya 3. Ağır Ceza Mahkeme-sindeki duruşmada, dava dosyası ve ek delil klasörleri Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesine ulaşan ''Kafes Eylem Planı'' ile Zirve Yayınevi cinayetleri arasında bir bağ olup olmadığı konusundaki görüşünü önümüzdeki celse açıklayacağını belirtti.

CİNAYETLER İÇİN 'OPERASYON' DENİLMİŞTİ

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen Kafes İddianamesi'nin en önemli belgelerinden biri olan Kafes Eylem Planı'nda Hrant Dink, Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi cinayetleri için Operasyon' ifadesi kullanılıyor.

BEKTAŞ'IN OFİSİNDE ELE GEÇİRİLMİŞTİ

AK Parti Hükümeti'ni dışarıda zor durumda bırakmak amacıyla hazırlanan skandal plan Poyrazköy Sanığı emekli Binbaşı Levent Bektaş'tan ele geçirilmişti. Plan yine Poyrazköy sanığı olan Yarbay Ercan Kireçtepe tarafından hazırlanmıştı. Son YAŞ'ta MEBS Komutanlığına atanan Koramiral Kadir Sağdıç, emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ve Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar Kafes davasının sanıkları arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT