1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zir Vadisi Davası Sil Baştan
Zir Vadisi Davası Sil Baştan

Zir Vadisi Davası Sil Baştan

Askerî Yargıtay, Ankara Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatla ilgili olarak dört yıl hapis cezasına çarptırılan Yarbay Mustafa Dönmez hakkındaki kararı “usule aykırılık ve eksik soruşturma” gerekçesiyle bozdu.

11 Eylül 2010 Cumartesi 17:35A+A-

Kararda bilirkişi heyetinin, aramalarda ele geçen 671 adet G3 mermisi ve 400 adet G3 izli fişeğinin mutlak surette askerî eşya olduğunu ileri sürmesine karşın, Emniyet'in cevabi yazısında G3'ün 1980'den itibaren kendi envanterinde de yer aldığını açıkladığı bildirildi. Kararda, Dönmez'de ele geçirilen giyim ve teçhizat malzemelerinin bir kısmının "istihkak olarak" verilmiş olabileceği veya piyasadan da tedarik edilebileceğinin de dikkate alınması gerektiği ifade edildi. Askerî Yargıtay, bu malzemeleri tekrar incelemesi, hangilerinin mutlak surette askerî eşya, hangilerinin "istihkak" olabileceğini açıklaması gerektiğine karar verdi. Kararda, Dönmez'in lojmanında ele geçen ajandadaki krokide yer alan sembollerin, sanığın el ürünü olup olmadığının Adlî Tıp'tan sorulması gerektiği bildirildi. Dönmez'in telefonunun sinyal aldığı baz istasyonlarının da incelenmesi istenen kararda ayrıca, Poyrazköy ve Gölbaşı'nda ele geçen mühimmatların arama ve el koyma tutanaklarının getirtilmesi, Zir Vadisi'nde yapılan kazıda yer alan askerlerin de ifadelerinin alınmasını talep edildi.

Askeri Yargıtay, Dönmez'in, savunma hakkının kısıtlandığı yönündeki temyiz sebebini ise yerinde görmedi.

Genelkurmay Askerî Mahkemesi, Dönmez'i, "bir kısmı cephane niteliğinde olan askerî eşyayı gizlemek" suçundan dört yıl hapis cezasına çarptırmış ve TSK'dan çıkarılmasına karar vermişti.

Dönmez hakkındaki dava, Genelkurmay Askeri Mahkemesinde 29 eylül saat 14.00'te görülecek.

Ev değil cephanelik

Yarbay Dönmez'in Sapanca'daki evinde 22 el bombası, 1 kaleşnikof tüfek, 4 tabanca ve bir kroki bulunmuştu. Krokide Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'nde gösterilen yerde ise 30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği, binden fazla G-3 piyade tüfeği mermisi ele geçirilmişti.

HABERE YORUM KAT