1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Zerdari’nin Derdi İslâmcı Gruplarla Savaş!
Zerdari’nin Derdi İslâmcı Gruplarla Savaş!

Zerdari’nin Derdi İslâmcı Gruplarla Savaş!

Ülkesi son 80 yılın en büyük sel felaketine maruz kalan Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, felaketin yaralarını sarmaya çalışacak yerde, hükümetin uyguladığı zorba politikalara karşı çıkan İslâmcı gruplara karşı mücadeleye öncelik verdi.

25 Ağustos 2010 Çarşamba 01:50A+A-

Sel felaketinin Pakistan'ı hükümet karşıtı İslâmcı gruplara karşı yürüttüğü mücadeleden alıkoymayacağını söyleyen Zerdari, İslâmcı grupların, sellerin etkisinin en çok hissedildiği bölgelerde yeni üyeler kazanarak bu durumdan fayda sağlayabileceğine işaret etti.

ABD taşeronu Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, ülkenin beşte birini sular altında bırakan sel felaketinin yol açtığı zararların giderilmesinin en az 3 yıl alacağını söyledi. Zerdari, bir grup yabancı basın mensubuna açıklamasında, Pakistan'da bugüne kadar yaşanan eşi görülmemiş büyüklükteki sel felaketi karşısında eleştirilere uğrayan hükümetin icraatını savundu. Asıf Ali Zerdari, felaketin yol açtığı zararların giderilmesinin çok uzun bir süre alacağını belirtti ve "en az 3 yıl" süreceği öngörüsünde bulundu. Sel felaketinin Pakistan'ı hükümet karşıtı İslâm'cı gruplara karşı yürüttüğü mücadeleden alıkoymayacağını söyleyen Zerdari, İslâm'cı grupların, sellerin etkisinin en çok hissedildiği bölgelerde yeni üyeler kazanarak bu durumdan fayda sağlayabileceğine işaret etti.

Zerdari, "Savaş bütün cephelerde devam ediyor. Bir dava için savaşıyorsanız ve durum güçleşiyorsa, teslim olmazsınız. Masaya yeni çözüm getirirsiniz" dedi.

BM'ye göre, Pakistan'ın kuzeybatısında Muson yağmurlarıyla birlikte 1 ay önce başlayan seller, ülkedeki 17 milyondan fazla insanı etkilemiş durumda. Milyonlarca insanı evsiz ve milyonlarca hektarlık ekili alanı sular altında bırakan, 1500 kadar kişinin hayatını kaybetmesine yol açan sellerin Pakistan'da oluşturduğu insanî kriz devam ediyor. Sellerle ortaya çıkan büyük çaplı yoksulluğun, sosyal huzursuzluklara, yiyecek için başkaldırılara yol açacağı, hatta görev süresi 2013'te dolacak hükümetin iktidarda kalmasını zorlaştıracağı yönünde kaygılar bulunuyor.

Yerel yardım kuruluşları, Pakistan ordusu ve uluslararası yardım kuruluşlarının, sel yüzünden evini terketmek zorunda kalan insanların gıda, su, ilaç ve barınak ihtiyaçlarını karşılamasına karşın hâlâ milyonlarca kişi ya çok az yardım alabiliyor, ya da hiç yardım alamıyor.

Yetkililer, Pakistan'ın kuzeyindeki dağlık kesimden ülkenin güneyindeki ovalara kadar büyük bir felakete yol açan sel sularının, zamanla çekilerek Umman Denizi'ne dökülmesinin beklendiğini belirtiyor.

VAKİT

HABERE YORUM KAT