1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zekeriya Öz'ün Özel Yetkileri Elinden Alındı!
Zekeriya Özün Özel Yetkileri Elinden Alındı!

Zekeriya Öz'ün Özel Yetkileri Elinden Alındı!

HSYK, Turan Çolakkadı'yı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na atadı, yardımcılığına ise Zekeriya Öz'ü getirdi. Özey yetkileri alınan Savcı Öz, Ergenekon soruşturmasını yürütüyordu.

30 Mart 2011 Çarşamba 15:09A+A-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) kararnamesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan Fikret Seçen, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak görevlendirildi.

HSYK'nın kararnamesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olan Fikret Seçen, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde bulunan Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği görevine getirildi.

Aynı kararnameyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan Zekeriya Öz ile Ercan Şafak'ın ise görevlerini Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesinde sürdürecekleri öğrenildi.

Bu atama ile Öz'ün, CMK'nın 250. maddesi kapsamında belirlenen özel yetkileri kalktı. Öz'ün halen yürüttüğü soruşturmaların başka savcılara devredileceği belirtildi. 

Atamayla özel yetkileri kalkan Savcı Öz'ün yürüttüğü soruşturmalar şunlar: Emekli Orgeneral Hasan Iğsız ile Korgeneral Mehmet Otuzbiroğlu'nun ifadesinin alındığı, Genelkurmay'da hazırlandığı iddia edilen ve hükümet aleyhine kara propaganda yaptığı belirtilen internet siteleri ile ilgili yürütülen 'internet andıcı' soruşturması. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın da şüphelileri arasında bulunduğu 'Adil Yargılamayı Etkileme' soruşturması. Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un şüphelileri arasında bulunduğu 'Örtülü Ödenek' soruşturması. Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Ahmet Şık, Nedim Şener gibi gazetecilerin tutuklandığı 'Oda Tv' soruşturması. Emekli Albay Mehmet Ülger, öğretim görevlisi Ruhi Abat, Binbaşı Haydar Yeşil gibi isimlerin tutuklandığı 'Zirve Yayınevi Katliamı' soruşturması. Bu soruşturma kapsamında da bugün çeşitli adreslerde arama yapıldı. 

"BEKLEMİYORDUM!"

Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün atama yönünde bir talebi bulunmadığı öğrenildi.

Savcı Öz, basın mensuplarının soruları üzerine, böyle bir atama beklemediğini, kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

HSYK'nın Atama Kararnamesinin Tam Metni:

HABERE YORUM KAT

1 Yorum