1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zekeriya Öz’e Alicengiz Oyunu
Zekeriya Öz’e Alicengiz Oyunu

Zekeriya Öz’e Alicengiz Oyunu

Cumhuriyet tarihinin en karanlık yapılanmasını ortaya çıkaran ve ismi Ergenekon soruşturması ile özdeşleşen özel yetkili savcı Zekeriya Öz’ün Ergenekon soruşturmasından çekilmesi için yeniden harekete geçildi.

11 Ağustos 2010 Çarşamba 00:57A+A-

Ergenekon'un asker yargı siyaset denklemine yoğunlaşan, Org. Hasan Iğsız ve CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da bulunduğu birçok kişi hakkında özel soruşturma yürüten Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının bir süredir 'yıprandın, soruşturmadan çekil' şeklinde baskı yaptığı belirlendi.

Savcı Öz'ün bu talebe olumsuz cevap vermesi üzerine ilgili ilgisiz onlarca dosyanın Ergenekon savcısına yönlendirilerek savcının iş görmez hale getirilmek istenildiği de tespit edildi.

Cumhuriyet tarihinin en karanlık yapılanmasını ortaya çıkaran ve ismi Ergenekon soruşturması ile özdeşleşen özel yetkili savcı Zekeriya Öz'ün Ergenekon soruşturmasından çekilmesi için yeniden harekete geçildi. HSYK kanalı ile görevden alınamayacağı anlaşılan Öz'ün başsavcılık marifeti ile durdurulması gündemde. İnternet andıcında imzası olan Org. Hasan Iğsız ve CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da arasında bulunduğu birçok kişi hakkında özel bir soruşturma yürüten Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e soruşturmadan el çekmesi için baskı uygulandığı, ilgili ilgisiz onlarca dosyanın yönlendirilerek savcının iş görmez hale getirilmeye çalışıldığı da ortaya çıktı. Özel yetkili savcı Zekeriya Öz'e yargı CHP bağlantısına yoğunlaştığı dönemde böyle bir baskı uygulanması ise manidar bulunuyor.

BAŞSAVCILIKTAN ÇEKİL BASKISI

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ü, görevden alma, terfi ettirerek uzaklaştırma, tehdit etme gibi yöntemler sonuçsuz kalınca bu defada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının devreye sokulduğu iddia ediliyor. Son dönemde Balyoz'a ve Ergenekon'a yaptığı kritik müdahalelerle dikkatleri üzerine çeken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının birkaç aydır Zekeriya Öz'e 'çok yıprandın soruşturmadan çekil' şeklinde baskı yaptığı, Ergenekon savcısının ise bu taleplere olumsuz cevap verdiği öğrenildi.

YASADIŞI PANKART ÖZ'E ERGENEKON İSE İLİMOĞLU'NA GÖNDERİLDİ

Savcı Zekeriya Öz'ün çekilmemesi üzerine harekete geçen başsavcılığın, Öz'e ilgili ilgisiz birçok dosya yönlendirdiği belirtildi. Başsavcılığın 'yasadışı pankart asma', 'PKK'ya yardım ve yataklık', 'taş atan çocuklar' gibi onlarca dosyayı Ergenekon savcısına yönlendirerek savcıyı oyalama yöntemine başvurduğu da iddia edildi.

HSYK'NIN ATADIĞI SAVCILAR TAKİPSİZLİK VERİYOR

Basit bir soruşturmayı deşip Ergenekon isimli derin yapılanmayı ortaya çıkaran Savcı Zekeriya Öz'e 'yasadışı pankart' soruşturması ile ilgili sıradan dosya gönderen başsavcılık, Beşiktaş Adliyesi'nde henüz birinci yılını dahi tamamlamamış HSYK savcılarına ise kritik öneme sahip şüphelilerin dosyalarını yönlendirdiği öğrenildi. Adli kaynakların ifadesine göre Zekeriya Öz ve Fikret Seçen'in ilgilendiği 15 kadar dosya 'bu savcılar üzerinde iş yükü var' gerekçesi ile HSYK'nın 2009 yaz kararnamesinde Bakırköy Adliyesi'nden Beşiktaş Adliyesi'ne kaydırdığı Kasım İlimoğlu ve Mustafa Çavuşoğlu'na verildi. Bypass edilen deneyimli Ergenekon savcılarından doğan boşlukta Siyaset- Yargı – Ergenekon ayağında kritik öneme sahip 15 kadar dosyaya takipsizlik verildi.

MURAT ALAN / VAKİT

HABERE YORUM KAT