1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zapatistalar Meydanlara İndi
Zapatistalar Meydanlara İndi

Zapatistalar Meydanlara İndi

Meksika’da 20 bin Zapatista, şair Javier Sicilia’nın başlattığı “Barış Yürüyüşü”ne destek vermek için sokağa çıktı.

10 Mayıs 2011 Salı 14:06A+A-

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu (EZLN), Meksika'nın Chiapas eyaletinin San Cristobal de Las Casas şehrinde yaptığı mitingle, şair Javier Sicilia'nın başlattığı barış yürüyüşüne desteğini ilan etti. Gösteriye katılanlar maske takarken, 20 bin kişinin yürüdüğü tahmin ediliyor. Yürüyüşün, Zapatistaların son on yılda düzenlediği en büyük gösteri olduğu belirtiliyor. Tzotzil, Chol ve Tojolabal yerlileri geleneksel kıyafetleriyle yürüyüşte yerlerini aldılar. EZLN lideri olarak kabul edilen Subcomandante Marcos ise eyleme katılmadı.

Katılımcılara seslenen EZLN komutanlarından David, "Hükümetler, en iyi stratejinin Meksika sokaklarını kana bulamak; aileleri, toplulukları ve bütün ülkeyi yok etmek olduğunu söylüyorlar" dedi. David, Felipe Calderon'un 2006 yılında göreve geldikten hemen sonra başlattığı "uyuşturucuyla savaş" siyasetine tepki gösterdi.

24 yaşındaki oğlu Javier Francisco altı başka gençle birlikte 27 Mart günü öldürülen şair Javier Sicilia'nın başlattığı yürüyüş ise Mexico City'den Zocala'ya doğru yola çıkmış durumda. Sicilia ve beraberinde yürüyen binlerce kişi, 2006 yılından bu yana 40 binin üzerinde insanın ölümüne yol açan savaşın bitmesini talep ediyor. Sicilia, yürüyüşlerini "Odessa Destanı" olarak tanımlıyor.

Javier Sicilia'nın başlattığı hareket, uyuşturucu tekelleri ile hükümet arasında devam eden şiddet olaylarının durdurulması için bir ulusal pakt oluşturma amacını taşıyor. Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon ise verilen savaşın yalnızca uyuşturucu çetelerine karşı olduğunu iddia ediyor. Meksika'da, yalnızca 2010 yılında uyuşturucuya bağlı şiddet olayları nedeniyle 15 bin 270 kişi hayatını kaybetti.

(Kaynak: soL

HABERE YORUM KAT