1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zana: “Çocuklara Türkçe Öğretmeyin!”
Zana: “Çocuklara Türkçe Öğretmeyin!”

Zana: “Çocuklara Türkçe Öğretmeyin!”

‘Oylarınızı gerillaya verin’ dediği için hakkında soruşturma başlatılan Zana, Almanya örneğini verip Kürt annelere çağrı yaptı: Çocuklara 7 yaşına kadar Türkçe öğretmeyin !

26 Mayıs 2011 Perşembe 15:15A+A-

BDP'nin 12 Haziran seçimlerinde Diyarbakır'da desteklediği bağımsız milletvekili adayı Leyla Zana, Kürt annelere Türkçe öğretilemediği için siyasetin çürüdüğünü savundu ve tartışma yaratacak yeni sözler sarf etti.

Bismil ve köylerinde seçim gezilerinde konuşan Zana, her annenin kendi başına bir okul olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Siz, 7 yaşına kadar bırakmayın çocuklarınız Türkçe konuşsun. Bir çocuk ana dili ile baskın bir dil arasında kalırsa, o çocuğun psikolojisi yani ruhuyeti parçalanıyor. Psikolojisi bozulan bir çocuğun faydası ne kendisine, ne ailesine, ne de topluma var. Sizden rica ediyorum, anneler çocuklarınızın üzerinde durun, bu kirli siyaseti siz çürütün." Türkiye'nin Almanya hükümetine baskı yaparak, Türklerin Türkçe öğrenmesini sağladığını hatırlatan Zana, şöyle dedi: "Siz insanlığı katlediyorsunuz diyor. Ama Türkiye'de köylere kadar bu okulları açmışlar. Ben bir kez daha söylüyorum çocukları okula gönderip göndermemek sizin elinizdedir. Hangi ülkeye giderseniz gidin çocuklar önce kendi dilleri ile konuşur, sonra diğer dilleri öğrenir. Anadilde eğitim istiyoruz. Şimdiye kadar da bunun mücadelesini verdik. Bundan sonrada üzerinde duracağız."

Zana, AKP ve CHP'ye oy verilmemesi gerektiğini belirterek, "İkisi de tarihte bize hiçbir şey vermedi. Hep bizden aldılar. Artık verecek bir şeyimiz kalmadı. Artık bu milletin kimseye verecek bir şeyi kalmadı" dedi.

(Taraf)

HABERE YORUM KAT

5 Yorum