1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yüzlerinizi Gizleyin Kameraları İmha Edin
Yüzlerinizi Gizleyin Kameraları İmha Edin

Yüzlerinizi Gizleyin Kameraları İmha Edin

Dörtyol’daki provokasyon istihbarat raporunda: İlçeye kimliği belirsiz kişiler geldi. Cep telefonlarından “İşyerlerine ait kameraları imha edin. Yüzleri gizleyin...” talimatları verildi.

07 Ağustos 2010 Cumartesi 17:16A+A-

Dört polis'in hayatını kaybettiği Dörtyol'daki saldırı ve olayları inceleyen istihbaratçıların raporuna Star gazetesi ulaştı. Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a sunulan istihbarat raporunda, saldırıdan birkaç gün önce kimliği belirsiz kişiler tarafından Sivas, Çorum, Maraş katliamları gibi kanlı bir senaryonun hayata geçirilmek istendiği ortaya çıktı.

Olay günü Emniyet önünde toplanan öfkeli kalabalığın cep telefonlarına gönderilen mesajlarla yönlendirildiği belirlendi. 31 Temmuz saat 17:00 ile 20:00 arası gönderilen kısa mesajlarda, "Cep telefonlarınızın bataryasını çıkartın", "Civardaki işyerlerine ait kameraları imha edin", "Yüzlerinizi gizleyin" talimatları verildi. 31 Temmuz öncesi, "Dörtyol'da Madımak, Çorum, Maraş olayları benzeri olaylar yaşanacağı" söylentileri yayıldı. Saldırının bir gün sonrasında da "Leyla Zana buraya gelecekmiş", "Diyarbakır'da çatışma çıkmış. 7 şehit var, 4'ü Hatay'lı" dedikodusu yayıldı. Söylentiler halk tarafından bilinse de emniyet ve jandarma önlem almada yetersiz kaldı.

Hatay İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat birimlerince hazırlanıp 2.Ordu Komutanlığı'na gönderilen rapordaki çelişkiler, Şemdinli skandalını gündeme getirdi. İşte o çelişkiler:

• Bestami Kılınç ile görüşen üç istihbaratçının görev emri olduğu ortaya çıktı. Kılınç ise, tesadüfen görüştüklerini söylemişti. İstihbaratçıların Jandarma Başçavuş Adnan Ulusoy, Jandarma Uzman Çavuş Ender Gezmiş ve Tahsin Lale olduğu belirtilirken, görüşmeye sivil kıyafetli olarak Isuzu marka 4*4 31 DT 054 plakalı kamyonetle gittikleri belirtildi.

• Kılınç'ın askeri personelle görüşmesinden birkaç dakika sonra teröristler tarafından rehin alınması da çelişkili. Jandarma raporunda, görüşme esnasında teröristlerin zirveye yakın olan maden ocağında oldukları ve askerler ayrıldıktan sonra ortaya çıktıkları şeklinde açıklandı.

• Kılınç, ifadesinde, 18:30'da serbest bırakıldığını, telefonun da verildiğini söylüyor ve birkaç dakika sonra "istihbarat elemanlarını aradım" diyor. Ancak Kılıç telefonun çekmediğini ve köye kadar yürüdüğünü de söylemişti. İstihbaratçıları arayan Kılıç yine aynı istihbaratçılar tarafından alınıp Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in de bulunduğu kışla içine götürülüyor. Burada yapılan sözlü görüşmede herhangi bir kayıt tutulmuyor.

• Çatışmanın ardından yürütülen çalışmalarda ise İHA, Nikon, Termal Kamera gibi cihazların kullanılmadığı anlaşılıyor.

HABERE YORUM KAT