1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Yurtdışında' Denilenler Balyoz Toplantısında Çıktı
Yurtdışında Denilenler Balyoz Toplantısında Çıktı

'Yurtdışında' Denilenler Balyoz Toplantısında Çıktı

Balyoz darbe planı davasının dünkü duruşmasında Genelkurmay'dan gelen yazılar okunurken ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

06 Mayıs 2011 Cuma 11:55A+A-

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi Ali Efendi Peksak tarafından okunan yazıda, sanıklar Hakan Dereli ve Aytekin Candemir'in 2002-2003 yıllarında yurtdışında görevlendirme tarihlerinin TSK tarafından mahkemeye 'sehven' yanlış bildirildiği belirtildi. Böylece, Balyoz plan semineri ve çalışmaları sürerken söz konusu sanıkların yurtdışında olduğu ifadesi yalanlanmış oldu. Bu konu, davayı itibarsızlaştırmak isteyen çevreler tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılıyordu.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkim Ali Efendi Peksak tarafından okunan yazıda, Dereli hakkında 28 Şubat 2002 olarak belirtilen tarihin 28 Ağustos 2002, Candemir'in ise yurtdışı görev tarihinin 23 Şubat 2002 değil, 23 Mart 2002 olduğunun belirtildiği kaydedildi. Buna göre TSK'nın 'sehven' yanlış bildirdiği tarihte Balyoz plan semineri ve çalışmaları sürerken sanıkların yurtdışında olduğu ifade ediliyordu. Ancak son bildirilen tarihler bunu yalanlamış oldu. Öte yandan Balyoz davası sanıklarının, kendi aralarında toplanarak sadece 5 avukatın duruşmada talepte bulunması kararı aldığı ortaya çıktı.

Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 162'si tutuklu 196 sanıklı davanın 28. duruşması yapıldı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'deki mahkeme salonunda yapılan duruşmaya, Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 4 sanık katılmadı. Tutuksuz sanıklardan 22 kişi oturumda hazır bulundu. Talep üzerine sanıkların gelen evrakları okundu. Duruşma savcısı Savaş Kırbaş'ın yerine Hüseyin Aksoy'un hazır bulunduğu oturumda, üye hakim Ali Efendi Peksak, Genelkurmay Başkanlığı'nca bazı sanıkların 2002-2003'te yurtdışında görevli olup olmadığına dair sorulara 4 Mayıs 2011 tarihinde verilen cevabın dosyaya girdiğini kaydetti. Peksak, Genelkurmay'dan gelen yazıda iki sanığın yurtdışına çıkış tarihlerinin yanlış bildirildiğinin belirtildiğini söyledi.

Evraka göre sanıklardan Hakan Dereli ile Aytekin Candemir'in görev tarihlerinin hatalı yazıldığı belirtilerek, Dereli hakkında 28 Şubat 2002 olarak belirtilen tarihin 28 Ağustos 2002 olduğunun bildirildiği açıklandı. Candemir'in yurtdışı görev tarihinin ise 23 Şubat 2002 değil, 23 Mart 2002 olduğu kaydedilen yazıda, sanıklar Mehmet Alper Şengezer, Hakan Akkoç, Taylan Çakır ve Doğan Fatih Küçük'ün de yurtdışında hangi tarihler arasında görevli oldukları anlatıldı. Öte yandan gazeteciler Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil, salonda duruşmayı izledi. Dündar ve Özdil'i gören sanıklarla izleyicilerden alkış tufanı koptu.

Büşra Erdal / Zaman

HABERE YORUM KAT