1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan’da Mesut Yılmaz’a İsyan
Yunanistan’da Mesut Yılmaz’a İsyan

Yunanistan’da Mesut Yılmaz’a İsyan

Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın, Susurluk raporunun açıklanmayan bölümüyle ilgili “Devlet sırrı olanlar Azerbaycan’da darbe girişimi, Yunanistan’a orman misillemesi gibi konulardır” şeklindeki sözleri, Atina’da tepkilere yol açtı.

28 Aralık 2011 Çarşamba 00:03A+A-

Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın, Susurluk raporunun açıklanmayan bölümüyle ilgili “Devlet sırrı olanlar Azerbaycan’da darbe girişimi, Yunanistan’a orman misillemesi gibi konulardır” şeklindeki sözleri, Atina’da tepkilere yol açtı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara’dan açıklama beklendiğini duyururken Yılmaz, “Yunanlı dostlarımız da biraz acele etmişler tepki göstermekte. Benim oradaki kastım Türkiye’deki orman yangınlarıyla ilgili. Türkiye’de 1990’lı yıllarda meydana gelen büyük çapta yangın ve orman yangınlarının Yunan gizli teşkilatıyla ilişkili olduğuna ilişkin bazı bilgiler, değerlendirmeler vardı” dedi. Birgün gazetesi, geçtiğimiz günlerde Mesut Yılmaz’ın ağzından Susurluk sürecini anlatan bir haber yayımlandı. Habere göre Yılmaz, Susurluk raporunu değerlendirirken, “Yargı gereğini yapmadı. Devlet sırrı dışındaki tüm bilgiler raporda var. Devlet sırrı olanlar Azerbaycan’da darbe girişimi, Yunanistan’a orman misillemesi gibi konular” ifadesini kullandı. Bu haber üzerine Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, “Türk basını tarafından Mesut Yılmaz’a atfedilen ve basına yansıyan bilgiler ciddidir ve araştırılması gerekir. Yunan tarafı bu konuda Türkiye’nin yetkili makamlarınca bilgilendirilmeyi beklemektedir’’ dedi. Yunanistan, dün Atina’daki Türkiye büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunarak Ankara’dan açıklama istedi.

Bizim ormanları kastettim

Mesut Yılmaz, eşi Berna Yılmaz ile birlikte İstanbul’dan Los Angeles’e hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda konuyla ilgili şunları söyledi: “Oradaki kastım Türkiye’deki orman yangınlarıyla ilgili.” Yılmaz, Birgün gazetesinin olayı çarpıttığını kaydederek, “Maalesef, zaten manşetle haber tamamen farklı” dedi.

TARAF 

HABERE YORUM KAT