1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yüksekova Muztazaf-Der’e Alçakça Saldırı
Yüksekova Muztazaf-Der’e Alçakça Saldırı

Yüksekova Muztazaf-Der’e Alçakça Saldırı

Hakkâri Yüksekova'da çıkan olaylarda bir grubun Mustazaf-Der'e saldırısı sonucu silahla vurulan Mustazaf-Der şube başkan yardımcısı hayatını kaybetti.

05 Mayıs 2011 Perşembe 18:41A+A-

Ateş edenlerin; göstericilerin arasına karışan ve uzun namlulu silah kullanan kişiler olduğu belirtlidi.

Tunceli'nin Pülümür ilçesinde güvenlik güçleri ile girdikleri çatışma sonucu hayatını kaybeden PKK'lilerden Hakkari nüfusuna kayıtlı olan birinin cenaze töreni sırasında çıkan olaylarda bir kişi hayatını kaybetti.

Sabah saatlerinden başlayan olaylar sırasında Mustazaf-Der şubesine saldırıda bulunulduğu iddia edildi. Polisin bilinçli olarak olaylara geç müdahalede bulunduğunun belirtildiği olaylar sırasında dernek Başkan Yardımcısı Ubeydullah Durna, göstericilere karışan birinin uzun namlulu silahla ateş etmesi sonucu hayatını kaybetti.

Tunceli'de çıkan çatışmada öldürülen 7 PKK'li nedeniyle kepenklerin kapatıldığı Yüksekova'da gösteri düzenlendi. Cengiz Topel Caddesi'nde barikat kurup ateş yakan göstericilere polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Göstericiler taş, havai fişek ve molotof kokteylleri ile polise karşılık verdi. Olaylarda 5 ayrı yerde ses bombası patlatıldı.

Bir grup gösterici Mustazaf-Der şubesine saldırıda bulundu. Derneğin bulunduğu evin çatısına çıkan dernek gönüldaşları da göstericilere tepki gösterdi. Bu sırada patlayan silahla Ubeydullah Durna vuruldu. Durna, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Yüksekova'da son zamanlarda çıkartılan olaylarda göstericilerin arasına "uzun namlulu silah taşıyan kişilerin karıştığı" iddia edildi. Durna'yı gösteri sırasında vuranların da bu kişiler olduğu öne sürüldü. Yüksekova'da daha önce yaşanan sokak gösterilerinde de uzun namlulu silahlarla sağa-sola ateş açıldığı tespit edilmişti.

Dernek başkanının defalarca telefonla polisi arayıp müdahale edilmesini istemesine rağmen polisin olaya müdahale etmediği iddiası ise dikkat çekici bulundu.

PKKlilerin alçakça saldırısı sonucu şehadet şerbetini içen Ubeydullah Durna kardeşimize Allah'tan mağfiret; tüm Mustazaf-Der ailesine ve müslümanlara başsağlığı diliyoruz.

Haksöz-Haber

HABERE YORUM KAT

11 Yorum