1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Yüksekova Çetesi'ni Zamanaşımı Kurtaracak
Yüksekova Çetesini Zamanaşımı Kurtaracak

'Yüksekova Çetesi'ni Zamanaşımı Kurtaracak

Yüksekova Çetesi, Jandarma İstihbarat Astsubayı Hüseyin Oğuz ve JİTEM bünyesinde faaliyet gösteren PKK itirafçısı Kahraman Bilgiç'in 1996 yılında Diyarbakır DGM savcısına verdiği ifadelerle deşifre oldu.

23 Ağustos 2010 Pazartesi 00:28A+A-

Verilen ifadelere göre bölgede PKK adı altında para toplama faaliyetleri yürütülüyor, uyuşturucu kaçakçılığına yönelik operasyonlarda şahsi çıkar karşılığında kanunsuz uygulamalar yapılıyor, bölgenin ileri gelen aile mensupları kaçırılarak fidye isteniyordu. K.Irak'tan Türkiye'ye yönelik olarak kaçakçılık yapılıyor ve tüm bu faaliyetler bizzat eski Yüksekova Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Hamdi Poyraz, Yüksekova Sınır Tabur Komutanı Yarbay Kanber Oğur ve eski Dağ Komando Tabur Komutanı M. Emin Yurdakul'un bilgisi dahilinde cereyan ediyordu. Tutuklamaların ardından Diyarbakır DGM'de açılan dava 22 Mart 2001'de sonuçlandı. Mahkeme, Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul'u çete kurmak, gasp ve bombalamaya azmettirmekten 25 yıl hapse mahkûm etti. Ancak mahkûmiyet kararında Albay Hamdi Poyraz yoktu. Diğer sanıklardan Özel Harekâtçı Enver Çırak'ı 3 yıl 8 ay hapse mahkûm eden mahkeme, Üsteğmen Bülent Yetüt'ü 7 yıl 4 ay, PKK itirafçısı Kahraman Bilgiç'i 30 yıl, korucubaşı Kemal Ölmez'e ise 13 yıl verdi. Hakkında gıyabi tutuklama kararı verilen Binbaşı Yurdakul'un geçen süre içinde emekliye ayrıldığı ortaya çıktı.

Ancak Yargıtay 6. Ceza Dairesi, 2002'de yerel mahkemenin kararını, Şemdinli davasında da olduğu gibi 'eksik soruşturma' gerekçesiyle bozdu. Bunun üzerine dava bu kez Hakkâri Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Kasım 2003'te verilen kararda bu kez emekli Binbaşı Yurdakul 29 yıl, Yüzbaşı Yetüt 7 yıl 4 ay, özel timci Enver Çırak 4 yıl 5 ay, korucubaşı Kemal Ölmez 14 yıl ve Kahraman Bilgiç de 31 yıl 4 ay hapse mahkûm edildi. Mahkeme, Kurmay Albay Hamdi Poyraz ve eski Yüksekova Belediye Başkanı Ali İhsan Zeydan'ın da aralarında bulunduğu diğer sanıkları ise beraat ettirdi. Bu karar da Yargıtay 6. Ceza Dairesi'nce yine aynı gerekçeyle bozuldu. Hakkâri Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada 18 Kasım 2005 tarihinde bu kez "çete kurma ve üye olma" suçlamasına herhangi atıf yapılmadan beraat kararı verildi. Mahkûmiyet kararlarını bozan Yargıtay 6. Ceza Dairesi beraat kararını ise anında onadı. 28 Kasım 2007 tarihinde aldığı kararla zamanaşımı süresinin dolmasına daha 3 yıl olmasına rağmen davayı düşürdü. Üstelik bu karar, mağdur taraflara da iletilmedi.

Müdahil avukatlardan Yaşar Altürk, zamanaşımının en az 3 yıl erken işletildiğini savunuyor. Altürk, karara itiraz ederek dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na götürdü. Yüksekova davası ile ilgili hapis yatan tek kişi ise itirafları ile davanın açılmasını sağlayan Kahraman Bilgiç oldu.

Melik Duvaklı / Zaman

HABERE YORUM KAT